Nacházíte se: Úvodní stránka > Ostatní > Poplatky u lékaře – na kolik nás to vůbec vyjde?
Poplatky u lékaře nejsou žádnou novinkou, přesto ještě často není jisté, zda a kolik platit budeme.
V dnešní době již není třeba přemýšlet nad tím, zda zavedení poplatků bylo, či nebylo protiústavní. Poplatky už zavedeny zkrátka jsou a lékaři i pacienti si na ně více či méně zvykli. Tyto poplatky jsou jistou, obvykle drobnou formou spoluúčasti. Poplatky a jejich účtování se v průběhu času mírně mění, proto pokud chceme opravdu vědět, za co platit a za co ne, je třeba se vždy informovat, například u zdravotní pojišťovny.
Regulační poplatky při návštěvě lékaře hradíme v případě, že je nám provedeno klinické vyšetření. Toto platí jak u praktického lékaře, tak u lékaře specialisty. U dětí pak v případě návštěvy lékaře doma.
Poplatky se neplatí v případě preventivních prohlídek, návštěv za účelem odběrů, pravidelných návštěv například rehabilitačního zařízení či logopeda, dále v případě dispenzární péče a dalších úkonů. Obecně se jedná o ty návštěvy lékaře, kde nejde o vyšetření jako takové.
U stomatologa se platí návštěva vyžadující vyšetření, pokud je pacient objednán opakovaně, platí pouze první návštěvu. Od regulačního poplatku je osvobozena také preventivní prohlídka, a to druhá v kalendářním roce.
Poplatek ve výši 60 korun je vázán na pobyt ve zdravotnických zařízeních. Platí se za každý celý den strávený v nemocnici, za první a poslední den se platí pouze polovina poplatku. Tento poplatek se také vztahuje na pobyt v lázeňských zařízeních, a to v případě, že ho máme tzv. na pojišťovnu. 60 korun zaplatí za den i pacientka porodnice, tento poplatek musí uhradit i za novorozence.
90 korun se platí v případě ošetření na pohotovosti či odborném pracovišti v době od 17,00 hodin. Po celý den pak při návštěvě stomatologa, u kterého nemá pacient registraci. Stejný poplatek se hradí i v případě návštěvy lékaře v domácnosti mimo jeho běžnou pracovní dobu.
Nejvýraznější spoluúčast pocítíme při nákupu léků. Zde totiž platíme za každou položku na receptu, tedy lépe řečeno za každý konkrétní druh léku. Poplatek se neplatí v případě, že se jedná o lék plně hrazený pacientem, jako například antikoncepce, či lék bez předpisu.
V mnoha případech se vyplatí spíše uhradit plnou cenu léku, než si ho koupit na základě předpisu. Výrazný rozdíl pocítíme například v případě Paralenu a dalších běžných léků.
Sponzorované odkazy:
DomaciFinance.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.