DPH – o Zákoně o DPH v kostce

Tagy:  DPH, daň, daň z přidané hodnoty, plátce, zákony, daňové zákony, sazba

DPH – o Zákoně o DPH v kostce

Daň z přidané hodnoty neboli hezky krátce DPH je daň, která se dotýká úplně všech z nás. Naštěstí ale o ní my běžní smrtelníci nemusíme mít ani potuchy, stačí, že ji poslušně zaplatíme v ceně zboží nebo služby. Lámat hlavu by si s ní ale měli podnikatelé.

Koho se DPH týká?

DPH je jednou z nepřímých daní. To znamená, že ji odvádí nikoli ten, kdo ji skutečně platí, ale subjekt, který ji „vybere“ od ostatních a hromadně odvede. Tento subjekt se jednoduše řečeno označuje jako plátce. Kdo přesně plátcem je, vymezuje již Zákon o DPH. Každý podnikatel by měl proto nejprve nalistovat první paragrafy zákona a ověřit si, zda plátcem je, či nikoliv. Velmi obecně lze říci, že plátcem je podnikatel s obratem nad milion korun během jednoho roku.

O Zákoně o DPH

Zákon o DPH je jedním z daňových zákonů. Už tento fakt nasvědčuje tomu, že zde bude docházet často ke změnám. Pro všechny jsou pravděpodobně nejvýraznější změny sazeb daně.

Zákon o DPH je k dispozici zdarma na internetu. Všichni, kteří s ním však pracují, by měli mít k dispozici tištěnou verzi, jelikož se s ní lépe pracuje a lze v ní označovat klíčové pasáže.

Zákon sestává ze dvou částí. První část je tvořena čtyřmi hlavami, druhá pak obsahuje přechodná, zrušovací a závěrečná ustanovení. Zákon je doplněn o celkem čtyři přílohy.

Hlava 2

V Hlavě č. 2 nalezneme většinu informací, které o této dani budeme potřebovat. Zabývá se povinností platit daň, daňovými doklady, výpočtem daně, sazbami daně, odpočty a osvobozeními od daně z přidané hodnoty a konečně vrácením daně.

Hlava 3

Třetí hlava se věnuje zvláštním režimům. Mezi ně patří například režim pro poskytnutí elektronicky poskytovaných služeb, režim pro obchodníky s použitým zbožím nebo třeba režim pro cestovní služby.

Hlava 4

Poslední hlava se zabývá správou daně v tuzemsku. Nalezneme zde všechny důležité informace vztahující se k především k administraci spojené s placením této daně.

Přílohy zákona

V přílohách zákona nalezneme seznamy zboží a služeb spadajících do kategorie se sníženou sazbou daně. Třetí příloha obsahuje seznam plnění, u kterých se subjekt vždy považuje za plátce. Poslední příloha se pak věnuje problematice uměleckých a sběratelských předmětů a starožitností.

Zákon o DPH pro všechny podnikatele

Zákon o DPH by do ruky měli vzít prakticky všichni podnikatelé. Pro někoho je to nezbytnost, nepříjemná nutnost. Pro jiného to však může být cesta k výhodnějšímu provozování podnikání. DPH se totiž promítá do účetnictví a mnoha dalších oblastí, a tím pádem i do výsledků podnikání.

Článek DPH – o Zákoně o DPH v kostce byl publikován 14. října 2010 v 00.00 v rubrice Daně. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...