Podnikatelská rizika pro začátečníky
Tvrzení, že každé podnikání čelí podnikatelským rizikům, je nevyvratitelné. Zrovna jako to, že je lze eliminovat a vyplatí se být připraven. Stačí o nich vědět.
Rizika existují vždy
Riziko jde s podnikáním ruku v ruce, ať chceme, nebo ne. Je jen na konkrétním podnikateli, jaké riziko je ochoten podstoupit a jaké nástroje využije k ochraně. Vždy by ale mělo platit základní pravidlo: vyšší riziko je vyváženo vyšším dosažitelným ziskem.
Dělení rizik
Na podnikatele čekají rizika různého charakteru. Mezi základní dělení rizik patří rozlišování rizik objektivních, tedy těch neovlivnitelných, souvisejících s jakoukoliv činností, subjektivních, které zpravidla ovlivnit lze, a kombinovaných. Rizika lze ale také dělit dle jednotlivých činností v organizace, tj. například na provozní, tržní či investiční. Setkat se můžeme i s celkovým podnikatelským rizikem.
Nejběžnější rizika v podnikání
Nejběžnější podnikatelská rizika není třeba dlouze popisovat. Jedná se o změnu tržní situace, ať už nástup silného konkurenta nebo jednoduše pokles poptávky, dále rizika spojená se samotným fungováním podniku, rizika spadající do oblasti lidských zdrojů nebo třeba rizika plynoucí ze zahraničně obchodních operací.
Finanční rizika
Finanční rizika jsou ta rizika, která plynou ze zadlužení společnosti. Jedná se o rizika různého stupně, která souvisejí s investováním peněžních prostředků do hmotných i finančních investic.
Pro mnoho společností je naprosto nezbytné podstupovat investiční riziko, které doprovází investice hmotného charakteru. Konkrétně se jedná o dva typy investic, a to investice obnovovací, které slouží k obnovení vybavení za účelem udržení současného vývojového stupně, a investice rozvojové.
Očekávat a předvídat
V podnikání je třeba předvídat. Řeší se dvě otázky, a to otázka výnosnosti a rizikovosti.
Riziko a jeho možnou výši lze určovat mnoha možnými způsoby. Některé metody jsou objektivní, využíváme tedy různých statistických nástrojů a přesných dat, jiné operují s odhady a možnými modely.
Pro začínajícího podnikatele není jednoduché využívat přesné nástroje. Na počátku je ale jisto jistě plně nahradí vlastní analýza situace. V tomto okamžiku je třeba dobře definovat činnost, podmínky, a to vnitřní i vnější, včetně trendů. Jednoduchým a efektivním nástrojem je třeba SWOT analýza.
Článek Podnikatelská rizika pro začátečníky byl publikován 26. května 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Obligace, jeden z nejrozšířenějších cenných papírů 09.06.2011 00.00
- Jak vstoupit na zahraniční trh 07.01.2010 23.00
- Věděli jste, že v průměrné kanceláři existuje až 60 rizik pro bezpečnost práce? Tady je 7 nejdůležitějších, kterým se můžete vyhnout 05.01.2015 12.00
- Jak investovat – jaké jsou nejlepší investice? 09.09.2015 23.45
- Zahraniční obchod: základní informace 28.11.2009 15.00
Top 10
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Založení evroské akciové společnosti
- Karty společnosti VISA
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Potřebujete si půjčit ihned a banka vám nepůjčí?
- Nebankovní půjčky? I pro nezaměstnané!
- Co když si chci půjčit na Slovensku?
- Blumingo.trade: Šance pro každého, kdo chce investovat
- Co všechno byste měli důkladně zvážit před zrušením životní pojistky?
Tagy
pojištění důchod crm Pojištění domácnosti euro půjčka půjčky Investiční zlato banky investice