Dohoda o provedení práce

Tagy:  dohoda o provedení práce, dpp, smlouvy, pracovní vztah, zákoník práce, práce přes agenturu

Dohoda o provedení práce

Každý si občas rád přivydělá. Když už se k tomu příležitost naskytne, řeší, jak si vydělat co nejvýhodněji. Právě při různých přivýdělcích se využívají dva typy dohod – dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti..

Zákoník práce a dohody

Zákoník práce dává možnost zapojit se do pracovního procesu prostřednictvím dvou forem vztahu, a to na základě pracovního poměru, tedy pracovní smlouvy, a dohod vztahujících se na práce konané mimo pracovní poměr. Právě do druhé skupiny patří výše zmiňované dohody.

Mezi dohodami a pracovní smlouvou existuje řada rozdílů.

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce může být uzavřena mezi zaměstnavatel a fyzickou osobou v případě, že rozsah vykonávané práce má předpokládaný rozsah do 150 hodin za rok. Limit 150 hodin se vztahuje na veškeré práce vykonávané na dohodu o provedení práce jedním pracovníkem u jednoho zaměstnavatele. Tato dohoda se obvykle uzavírá v případě nějakého konkrétního úkolu menšího rozsahu.

V případě, že pracovník odpracuje vyšší počet hodin, lze nadbytečné hodiny odpracovat na základě dohody o pracovní činnosti. Lze tedy začít dohodou o provedení práce a poté uzavřít také dohodu o pracovní činnosti.

Daně a pojistné

Pojistné, a to sociální ani zdravotní se u dohody o provedení práce neodvádí. Příjem se však daní. Každý má možnost podepsat si „růžové prohlášení“ a zabránit tak odvodu daně srážkou. V případě, že ho však nepodepíše, bude jeho příjem zaměstnavatel zdaňovat následovně: při příjmu do 5000 korun měsíčně se příjem daní srážkou. Příjem nad 5000 korun měsíčně se pak daní zálohovou daní. V případě, že byla daň odvedena srážkou, nevstupuje tento příjem do ročního zúčtování.

Práce přes agentury

Mnoho studentů si hledá brigády přes pracovní agentury. I když touto cestou odpracují pouhých několik hodin a tudíž by se pohodlně vešli do dohody o provedení práce, nemohou na základě tohoto vztahu pracovat. Jedinou cestou je dohoda o pracovní činnosti. Dohodu o provedení práce může agentura s uchazečem uzavřít pouze v případě, že bude uchazeč pracovat přímo pro agenturu samotnou, ne pro zastupovaného klienta.

Článek Dohoda o provedení práce byl publikován 8. března 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...