Koncesionářské neboli televizní poplatky – otázky a odpovědi

Tagy:  televize, rozhlas, daně, televizní poplatky, domácnost, výdaje, koncesionářské poplatky

Koncesionářské neboli televizní poplatky – otázky a odpovědi

Koncesionářské poplatky jsou v podstatě další z daní, kterou musíme státu odvádět. Sice není příliš vysoká, zato dle mnohých značně nespravedlivá. Vyvstává řada otázek, které zajímají asi každého při pohledu na tuto položku na výpisu z účtu.

Koncesionářské poplatky – co to vůbec je?

Koncesionářský poplatek je zákonem daná platba majitele televizního a rozhlasového přijímače. Tyto poplatky ošetřuje zákon č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích. Vybrané peníze jdou ve prospěch České televize a Českého rozhlasu, slouží k financování jejich provozu a rozvoje.

Kdo musí koncesionářské poplatky platit?

Poplatníkem je osoba, která je vlastníkem televizního či rozhlasového přijímače. V případě, že přijímač alespoň jeden měsíc využívá jiná osoba, povinnost platit přechází na tuto osobu. Fyzická nepodnikající osoba platí poplatek pouze jednou, tedy jedenkrát poplatek i v případě, že vlastní více přijímačů. Podnikatel pak platí poplatek za každý jednotlivý přijímač použitý v podnikání.

V praxi to vypadá tak, že se koncesionářský poplatek platí jedenkrát za domácnost.

Je někdo od placení osvobozený?

Existuje skupina osob, která je od placení koncesionářských poplatků osvobozena. Jejich kompletní výčet nalezneme v příslušném zákoně.

Co přesně se z koncesionářských poplatků financuje?

Finance vybrané na koncesionářských poplatcích putují do kasy veřejnoprávní televize a Českého rozhlasu. Slouží k jejich částečnému financování. Další prostředky získává televize z reklamy, ovšem množství odvysílané reklamy je limitováno.

Koncesionářský poplatek však musí platit každý bez ohledu na to, zda někdy příslušné kanály sleduje či poslouchá Český rozhlas.

Je třeba platit poplatky i v případě sledování kabelového či jiného vysílání?

Řada z občanů si pro sledování televize zakoupila satelit či platí poplatky soukromým firmám za kabelovou televizi. Tito lidé však nejsou zproštěni povinnosti platit koncesionářské poplatky. Služby kabelových televizí jsou služby dobrovolně sjednávané, hrazené nad rámec základní povinnosti.

Placení koncesionářských poplatků při slabém signálu?

I když je na některých místech České republiky velmi slabý signál, koncesionářské poplatky se platí v plné výši. Osvobození od nich nenasává ani v okamžiku, kdy je vysílání pouze digitální a vlastník televize nedisponuje zařízením potřebným pro příjem tohoto signálu.

Článek Koncesionářské neboli televizní poplatky – otázky a odpovědi byl publikován 22. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Daně. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...