Obchodní rejstřík – naučte se v něm číst

Tagy:  obchodní rejstřík, společnosti, základní kapitál, podvodníci, podvodné praktiky, solventnost

Obchodní rejstřík – naučte se v něm číst

Byť je obchodní rejstřík „pouhým“ registrem obchodních společností a dalších subjektů, jeho existence může být prospěšná všem. Stačí jen vědět kde, co, jak a k čemu hledat.

O obchodním rejstříku

Definice obchodního rejstříku je snadná – jedná se o veřejně přístupný seznam, do kterého mají povinnost zapsat se určité subjekty, především obchodní společnosti. Tato povinnost je dána ze zákona. Zákon také určuje, které všechny údaje je nutné do záznamu zanést.

Právě skutečnost, že je obchodní rejstřík veřejnosti přístupný, z něj dělá tak mocný nástroj. Díky elektronické podobě a dostupnosti na internetu ho tak může využívat skutečně každý. Každý z něj může čerpat informace, které mu často mohou pomoci ke správnému rozhodnutí.

Obchodní rejstřík a podnikatelé

Podnikatelé často potřebují důvěryhodné informace o svých současných či budoucích obchodních partnerech. Obchodní rejstřík je tak jedním ze zdrojů, které jim k těmto informacím mohou dopomoci. Vždy se ověřuje pochopitelně existence společnosti, dále není na škodu informovat se o majetkových účastech. Důležitá může být i historie firmy, a to zejména délka činnosti v oboru. Firmy, které se honosí dlouholetou historií a u kterých obchodní rejstřík ukáže časté střídání činností, možná nejsou tím nejlepším partnerem. Navíc u zapsaných společností je povinnost zveřejňování určitých dokumentů, jako třeba zakládacích listin či účetních závěrek. I z toho můžeme usuzovat, jakým způsobem společnost hospodaří i celkově funguje.

Obchodní rejstřík prokáže službu všem

S obchodním rejstříkem by se měli seznámit skutečně všichni, jeho znalost může často velmi pomoci. V prvé řadě se tak máme šanci vyhnout podvodným firmám, které vystupují pod smyšleným či cizím jménem. Rejstřík nám totiž jednak potvrdí existenci, také nám ale řekne, kdo je majitelem, kde firma sídlí, čemu se věnuje nebo například kdo je oprávněn za ni jednat. Díky těmto základním informacím můžeme ihned v počátku objevit, zda je firma skutečná či zda nejednáme s podvodníky.

Kde tedy informace dostaneme?

Nejsnazší cestou k informacím z obchodního rejstříku je jeho elektronická online verze. Najdeme ho třeba na stránkách justice.cz. Zde lze firmy přímo hledat. U vyhledané firmy máme možnost zobrazení jak platných údajů, tak i celé historie, také se nabízí možnost nahlédnout do dokumentů. Pokud si zobrazíme úplný výpis údajů, máme možnost získat informace o změnách ve společnosti.

Článek Obchodní rejstřík – naučte se v něm číst byl publikován 22. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...