Katastr nemovitostí v kostce

Tagy:  katastr nemovitostí, nemovitosti, pozemky, daň z nemovitosti, katastrální úřad

Katastr nemovitostí v kostce

Katastr nemovitostí v kostce

Slovo katastr nebo katastrální úřad se často skloňuje ve všech pádech. Pokud se však s ním doposud někdo nesetkal, pravděpodobně nebude mít úplně přesnou představu o tom, o co se vlastně jedná a jak to funguje.

Katastr nemovitostí v ČR

V roce 1993 vstoupil v platnost zákon 344/92 Sb. o katastru nemovitostí České republiky, tzv. katastrální zákon. Na základě něj vznikl jakýsi soubor údajů o nemovitostech na území naší republiky zahrnující různé informace. Sloužit měl mimo jiné pro daňové účely, také ale poskytoval údaje pro vytváření statistik a další řadu činností.

Co vše katastr obsahuje?

Do katastru se zanáší celá řada údajů. V prvé řadě dochází k identifikaci, a to prostřednictvím geometrického a polohového určení parcel. Dále se uvádějí práva k nemovitostem, další informace jako například způsob použití nemovitosti, druh stavby, rovněž se zapisují údaje o podrobném bodovém poli.

Katastr na internetu

Pokud potřebujeme nějaké informace z katastru nemovitostí, nejsnadnější cestou k nim je využití webových stránek, které najdeme zde.

Hledání v online databázi katastru se více než snadné. Celý registr je volně přístupný komukoliv. Jediné, co je nutné k vyhledávání mít, jsou přesné údaje o nemovitosti, kterou potřebujeme najít. Znamená to tedy mít buď přesnou adresu v případě hledání dle adresy, pokud vyhledáváme jednotku, potřebujeme znát část obce, číslo popisné či evidenční a číslo jednotky. Do třetice, při vyhledávání parcel je třeba zadat pouze obci, katastrální území a kompletní číslo parcely. Informace o katastrálním území není potřeba nijak zjišťovat, v nabídce si ho vybereme přímo ve formuláři. Samozřejmě stále jsou k dispozici katastrální úřady v jednotlivých městech.

Pojmy související s problematikou

V praxi se setkáváme s řadou pojmů, které s katastrem úzce souvisejí. Jedním z nich je i pojem katastrální území, což je dle zákona „technická jednotka, kterou tvoří místopisně uzavřený a v katastru nemovitostí společně evidovaný soubor nemovitostí“. Dále se můžeme setkat s katastrální mapou, což je mapa, ve které najdeme body bodového pole, polohopis a popis. Zaneseny jsou v ní všechny existující nemovitosti na daném území. Mapy jsou samozřejmě nejen v klasické papírové podobě, ale i digitální. Další důležitý pojem je katastrální výměra, což je výměra dané parcely. Přesně tato výměra je pak do katastru mezi údaje o parcele zapsána.

Článek Katastr nemovitostí v kostce byl publikován 16. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...