Sazba DPH – jak ji správně určit?

Tagy:  DPH, daň z přidané hodnoty, zdražování, ceny, sazby

Sazba DPH – jak ji správně určit?

Daň z přidané hodnoty nás trápí čím dál tím více. Její zvyšování i přesouvání položek mezi základní a sníženou sazbou situaci komplikuje, často nevíme, kam daný výrobek zařadit. Jak tedy na to?

Zákon o dani z příjmu

V prvé řadě je třeba myslet na to, že směrodatným dokumentem ošetřujícím daň z přidané hodnoty je zákon o DPH. Zde nalezneme kompletní související problematiku. Projednávání DPH Parlamentem či vládou je až do vyjití úpravy v zákoně stále pouze projednáváním, které nenabylo účinnosti.

Změny v oblasti DPH

DPH je cílem změn z mnoha důvodů. Jednak jsou daně obecně místem, kde se různí přístupy rozdílných politik jednotlivých politických proudů, také jsou ale velmi snadným způsobem, jak získat rychle další prostředky do státního rozpočtu. Zejména v souvislosti s plánovanými reformami se tak zvýšení DPH stalo prostředkem k jejich financování.

Dvě sazby DPH

Do nynějška má u nás DPH dvě sazby – základní a sníženou. Tendence však směřuje k vyjímání zboží a služeb ze skupiny se sníženou sazbou a přesun do skupiny se sazbou základní. Ve snížené sazbě tak najdeme prakticky jen ty statky, které jsou hodnoceny jako základní, nezbytné pro život.

Zboží se sníženou sazbou DPH

U zboží se obecně uplatňuje základní sazba DPH. Výjimku tvoří několik druhů zboží, jejich výčet nalezneme v příloze zákona o DPH, a to konkrétně v příloze č. 1. Sníženou sazbu najdeme u potravin a nápojů, mimo nápojů alkoholických, u krmiv pro zvířata, dále u živých rostlin, květin a semen. Samozřejmostí je snížená sazba u řady léčiv, dětských plen, zdravotnických prostředků a pomůcek určených nemocným. Další skupinou výrobků jsou knihy, tisk, brožury, ale třeba také omalovánky či mapy. Sníženou sazbu najdeme i u řady produktů ze dřeva, jako například pilin a výrobků z nich. Mezi zbožím se sníženou sazbou nalezneme také teplo a chlad.

Služby se sníženou sazbou DPH

V příloze č. 2 pak nalezneme seznam zboží, které spadá do kategorie se sníženou sazbou DPH. Najdeme tady především základní služby související s údržbářskými pracemi, dopravou, služby podporující zdraví občanů, vstupné na kulturní akce, ale třeba i sociální i domácí péči.

Problematika nemovitostí

Samostatnou kapitolou je problematiky DPH u nemovitostí. Zde je třeba důkladně posoudit situaci.

Problematika dovozu

Neměli bychom zapomínat na skutečnost, která plyne z celoevropské importní politiky. Od 1. 4. se na většinu dodávek ze zemí mimo EU vztahuje také povinnost platit daň.

Článek Sazba DPH – jak ji správně určit? byl publikován 31. března 2011 v 00.00 v rubrice Daně. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...