Vymáhání pohledávek v kostce
Vymáhání pohledávek není nic příjemného, dnešní doba je však charakteristická zvyšujícím se počtem pohledávek, které dlužník nemůže nebo nechce platit. Na řadu pak přicházejí nástroje, které mají podíl nedobytných pohledávek snižovat a alespoň z části uspokojit věřitele.
Soukromé vymahačské firmy
Jak roste počet nesplacených pohledávek, roste i poptávka po způsobech, jak své peníze dostat zpět. Přirozeně tak vzniká nová skupina firem specializujících se na vymáhání pohledávek. Některé společnosti vynikají profesionální přístupem, jiné se však již pohybují na hraně zákona a v jejich práci využívají ne příliš humánních technik.
Jak je to odměnou za vymáhání?
Vymahačské firmy pracují různě. Řada z nich si jako odměnu účtuje pevnou částku či procento z pohledávky, to tedy znamená, že i když z dlužníka dostanou 100 procent z dlužné částky, jistý obnos si ponechají za svoji službu. Další společnosti naúčtují svoji odměnu dlužníkovi, klient věřitel tedy neplatí nic a má šanci na získání plné dlužné částky.
Není dluh jako dluh
Každý dluh má svoje specifika a nelze přistupovat ke všem stejně. V běžných případech je doporučeníhodné navázat spolupráci se solidní společností, která se dobře orientuje v právní problematice a řeší celý proces v papírové rovině. Čím je však pohledávka hůře vymahatelná, selhávají i tyto metody. Je tedy pak možné najmout firmu, která bude dlužníkovi „stále v patách“, což v některých případech také pomůže.
Zejména u chronických neplatičů je najmutí zkušeného vymahače často jedinou cestou, jak získat peníze zpět. Neplatiči totiž obvykle dluží na mnoha místech, a pokud mají i takové věřitele, jako je státní správa či banky, na uhrazení běžných dluhů se již často nedostává. Řada firem má však své postupy, jak peníze získat, často pomůže také odprodání pohledávky, byť se ztrátou desítek procent.
V pozici dlužníka
Je řada dlužníků, kteří platit prostě nechtějí, zrovna tak se ale setkáváme i s těmi, kteří by rádi zaplatili, ale z nějakého důvodu nemohou. Tato druhá skupina by měla podniknout všechny možné kroky proto, aby věřitel skutečně viděl snahu a také aby mohl být dluh splácet třeba i pomaleji. Optimální je projednat společně s věřitelem možnosti splátkového kalendáře, snížení splátek či jakéhokoliv jiného postupu, který zajistí jistou návratnost prostředků věřiteli.
Článek Vymáhání pohledávek v kostce byl publikován 19. února 2011 v 00.00 v rubrice Půjčky. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (4).
Podobné články
- Vymáhání pohledávek 27.04.2014 22.30
- Ready made společnost – začněte podnikat okamžitě a bez papírování 12.11.2010 00.00
- Vedení účetnictví pro SVJ 07.01.2019 12.30
- Nezaplacené výživné. Jak ho vymáhat? 19.10.2015 00.00
- Insolvenční zákon v kostce 13.07.2011 00.00
Top 10
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Založení evroské akciové společnosti
- Blumingo.trade: Šance pro každého, kdo chce investovat
- Co když si chci půjčit na Slovensku?
- Potřebujete si půjčit ihned a banka vám nepůjčí?
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Nebankovní půjčky? I pro nezaměstnané!
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Jak si nechat založit společnost na klíč?
- Srovnání spořících účtů
Tagy
pojištění důchod crm Pojištění domácnosti euro půjčka půjčky Investiční zlato banky investice