Kurzy měn a kurzovní lístky – jak se v nich vyznat?

Tagy:  kurzy, kurzovní lístek, měny, devizy, valuty, platba kartou, zahraničí

Kurzy měn a kurzovní lístky – jak se v nich vyznat?

V posledních několika letech kurzy světových měn výrazně oscilují a nám tak nezbývá nic jiného, než stále hledat v kurzovních lístcích, chceme-li zahraniční měnu kupovat nebo prodávat. Někdy je ale umění se v nich vyznat.

Valuty a devizy

Na kurzovních lístcích se často setkáváme s různými kurzy pro valuty a devizy. Pokud hovoříme o valutách, máme na mysli směňování hotových peněz a k tomu příslušné kurzy. U deviz se naproti tomu jedná o obchodování bezhotovostní. Samozřejmě nalezneme také rozdílný kurz pro nákup a prodej. Nákup v tomto případě znamená nákup bankou, udává tedy hodnotu, za kterou je banka či směnárna od nás cizí měnu odkoupit. Kurz pro prodej pak určuje cenu, za kterou si cizí měnu můžeme koupit my. Rozdíl mezi nákupem a prodejem je samozřejmě odměnou pro obchodníka.

Střed

Zejména u bank nalezneme mimo kurzu pro devizy a valuty také hodnotu pro tzv. střed. Střed je v podstatě průměr z kurzů pro prodej a nákup deviz. Pro běžného občana může být právě tento údaj velmi zajímavý. Řada bank ho totiž používá pro převody v případě, že například nakupujeme v zahraničí. Pro nás je tedy tento kurz výhodnější.

Kurzovní lístky bank

Kurzovní lístky bank jsou důležité pro ty klienty, kteří mají zájem na prodeji či koupi zahraniční měny. Jestliže jde o výměnu hotovosti, je často výhodnější učinit tak ve směnárně, ne v bance. Každopádně výhodnější než nákup za hotové je bezhotovostní obchod. Kurzy pro devizy jsou přívětivější.

Každá banka má jiný postup při převodu měn při bezhotovostních transakcích. Některé banky při přepočtech používají kurz pro prodej, jiné však jsou ke klientům vstřícnější a použijí výše zmiňovaný střed. Nákupy v zahraničí tak mohou být levnější, nehledě na pohodlí a fakt, že nakupující není závislý na omezené hotovosti. Informaci o tom, jaký kurz banka bere jako směrodatný, získáme v bance a v jejích obchodních podmínkách.

Kurzovní lístky směnáren

Hlavně u směnáren se setkáme s jednou specialitou. Na kurzovním lístku najdeme totiž třeba tři až čtyři hodnoty pro nákup či prodej dané měny. V tomto momentu musíme zbystřit, jelikož ten nejvýhodnější kurz se nás s velkou pravděpodobností nebude týkat. Kurz se totiž mění s obchodovaným objemem. Čím méně chceme směnit, tím nevýhodnější kurz pro nás bude. Pokud máme zájem směnit opravdu velký objem peněz, některé směnárny nám umí nabídnout ještě výhodnější kurz na základě individuální dohody.

Článek Kurzy měn a kurzovní lístky – jak se v nich vyznat? byl publikován 25. března 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...