Bankomaty u nás a v zahraničí – rozdíly jsou propastné

Tagy:  bankomat, hotovost, banky, vkládání hotovosti, platební karta

Bankomaty u nás a v zahraničí – rozdíly jsou propastné

Bankomaty, chytré mašinky, které nám vydají peníze a navíc nám za poplatek ukážou výsledek na účtu. Tak tomuhle už dávno odzvonilo, alespoň v zahraničí určitě. Uvidíme, kdy se moderní bankomaty dostanou i k nám.

Vkladové bankomaty

Vkladové bankomaty jsou možná prvním nadstupínkem bankomatů, které známe. Umožní vložit hotovost přímo na účet, a to buď na vlastní, nebo na cizí a tak uskutečnit jakoukoliv platbu. Tato funkce může být velmi užitečná, jelikož banky mají často velmi omezenou pracovní dobu a v šest hodin je na ně prostě už pozdě. Odpadá nutnost využívat přepážky banky a placení poplatků za využití její služby.

Vkladové bankomaty již existují po mnoho let i v České republice, ovšem pouze v omezené míře a pouze u některých bankovních domů. Většina klientů je tak stejně nemá šanci použít.

Snadná platba faktur

Prostřednictvím bankomatu je možné platit faktury ve prospěch celé řady společností, a to jak státních podniků, tak velkých soukromých firem. Přitom není třeba znát účet ani žádná jiná čísla, nutné je mít pouze fyzicky fakturu v ruce nebo kód z ní opsaný. Každý, kdo má totiž fakturu při ruce, nemusí zadávat vůbec nic, pouze ke čtečce na bankomatu přiloží správný konec, čárový kód se všemi potřebnými údaji se sám načte a stačí pouze potvrdit a tím platbu odeslat. Princip je v podstatě stejný jako u placení faktur za telefon v případě českých mobilních operátorů.

V České republice už několik bankomatů, které umí takto provést SIPO platby je. SIPO ale zaplatíme jen na asi stovce bankomatů.

Bankomat si pamatuje

Pro mnohé klienty zahraničních bankomatů je užitečná funkce běžných operací. Bankomat si prostě „pamatuje“, co klient nejvíce využívá, a tak mu umožní rychlý přístup k těmto operacím. Pravidelné platby nebo nákup jízdenek je tak prostě rychlý, je otázkou sekund.

Lístky na fotbal i do tramvaje

Další velmi příjemnou funkcí řady bankomatů je prodej lístků městské hromadné dopravy, ale třeba i vstupenek na koncert či na fotbal. I obyčejné jízdenky totiž může být problém ve večerních hodinách sehnat.

To ze všeho možná nejdůležitější: dostupnost

Velkou slabinou českých bank je dostupnost, možná lépe řečeno nedostupnost bankomatů. Ani největší banky nenabízejí tolik bankomatů, kolik by bylo třeba. Mnozí klienti se tak musí doslova lomozit mnoho a mnoho kilometrů k nejbližšímu bankomatu, často nemají k dispozici ani bankomat jejich vlastní banky. V celé republice bylo v červnu 2010 v provozu pouze 3741přístrojů. V mnoha jiných zemích je však bankomat skutečně na každém rohu a tak banky zaručují, že každý klient ho bude mít pohodlně po ruce, kdykoliv ho bude potřebovat

Článek Bankomaty u nás a v zahraničí – rozdíly jsou propastné byl publikován 28. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...