Placení v zahraničí: jak ušetřit?
Jistě také přemýšlíte před cestou nad tím, jak v zahraničí platit. Dříve to bylo jednoduché, obvykle se volilo mezi dolarem a markami, později přišlo v potaz ještě euro. Dnes je možností podstatně více a stojí před námi otázka: „Jak budeme platit, abychom ušetřili?“.
Změny v měnové oblasti
Za posledních zhruba deset let se událo na měnových trzích mnoho převratného. Pád amerického dolaru, vytvoření a rozšiřování eurozóny i zahraniční politiky jednotlivých států kartami zamíchaly. Dolar byl v oblasti Evropy a blízkých destinací nahrazen eurem, s dolarem ale také příliš nepořídíme například na Kubě.
Hotovost: ano či ne?
Mnozí řeší především otázku, zda s sebou brát hotovost nebo zda stačí vybavit se platební kartou. Zde je třeba zvážit především charakter destinace a našich útrat. V civilizovaných oblastech se snadno dostupnými bankomaty není třeba při běžné dovolené disponovat větší hotovostí. Naopak chystáme-li se po památkách či přírodních krásách, často bude hotovost nezbytná, především na placení vstupného či občerstvení.
Hotovost si můžeme buď vyvézt, a to ať už směněnou či zatím ke směně určenou, a nebo ji vybrat v zahraničí. U hotovosti řešíme zpravidla dvě věci: bezpečnost a výhodnost. V některých oblastech se nedoporučuje příliš mít u sebe větší obnos peněz. Výhodnost je pak dána zejména kurzovými podmínkami. Pokud hotovost směňujeme, pohybujeme se v režimu valut, což přináší méně výhodný kurz. Pokud však hotovost vybíráme z bankomatu, můžeme na tom částečně vydělat. To, v jakém kurzu nám bankomat hotovost vydá, záleží na podmínkách banky. Některé banky totiž mohou použít kurz tzv. střed, který je výhodnější než klasický valutový.
Vždy bychom ale měli myslet na to, že drobné v cizí měně jsou nepostradatelné. Toalety či láhev s pitím totiž často na kartu nepořídíme.
Karta je stále více doporučována
Stále větší oblibě se těší placení kartou. Mnoho zemí je totiž daleko před námi a na kartu můžeme telefonovat, platit jízdenky či parkovné či jakékoliv jiné drobnosti. O běžných nákupech ani nemluvě.
Placení kartou má jednu velkou přednost – nemusíme si hlídat hotovost a směnárny v okolí. Dalším příjemným plusem je fakt, že směna probíhá zpravidla v režimu deviz, kurz je tedy výhodnější.
Pokud budeme platit v zahraničí kartou, měli bychom počítat i s tím, že při použití karty po nás mohou v některých zemích požadovat průkaz totožnosti.
Článek Placení v zahraničí: jak ušetřit? byl publikován 28. června 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- PaySec pro vaše pohodlnější placení 30.04.2010 00.00
- Platby pomocí SIPO, moderní způsob placení 01.02.2011 00.00
- Platíme přes internet 22.01.2010 00.00
- Platba kartou na internetu je standardem 13.02.2011 00.00
- Karty společnosti VISA 06.03.2010 17.00
Top 10
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Založení evroské akciové společnosti
- Co když si chci půjčit na Slovensku?
- Nebankovní půjčky? I pro nezaměstnané!
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Blumingo.trade: Šance pro každého, kdo chce investovat
- Jak si nechat založit společnost na klíč?
- Potřebujete si půjčit ihned a banka vám nepůjčí?
Tagy
pojištění důchod crm Pojištění domácnosti euro půjčka půjčky Investiční zlato banky investice