Karty společnosti VISA

Tagy:  VISA, platební karta, debetní karta, kreditní karta, VISA Electron, VISA Classic, placení kartou, běžný účet

Karty společnosti VISA

Platební karta, alespoň jedna, se dnes nachází snad v každé peněžence. Málokdy však její majitel ví, v čem má právě ta jeho karta výhody. Při jejím pořizování se totiž obvykle neřeší, jaké má výhody či nevýhody přímo karta samotná. Zákazník si odnáší takovou kartu, kterou mu banka automaticky vydá k jeho běžnému účtu.

VISA, jedna z vedoucích značek

V České republice, ostatně i ve světě, dominují karty dvou společností – MasterCard a VISA. Třetí společností je Maestro, majitelé karet této společnosti jsou však oproti těm prvním v mírné nevýhodě.

Karty VISA

Každý, kdo si plánuje pořídit novou platební kartu, by měl zvážit, jaká karta mu bude vzhledem k jeho potřebám vyhovovat. Obecně se setkáváme se třemi typy karet VISA – s kartou debetní, kreditní a předplacenou.

Asi nejrozšířenějším typem karty VISA je karta debetní. Prostřednictvím debetní karty můžeme nakládat s našimi penězi, které máme na účtu. Jedná se tedy o čerpání peněz, které už máme. Můžeme je čerpat různými způsoby, včetně plateb přes telefon i internet. V případě smlouvy s bankou o povoleném debetu můžeme čerpat i nad rámec svých financí s tím, že v určeném čase tento přechodný debet dorovnáme.

Dalším typem je karta kreditní, která nám umožňuje čerpat finance do stanoveného maximálního limitu. V okamžiku čerpání však nečerpáme peníze vlastní, ale peníze banky. Té to poté ve stanovených termínech splácíme, často jednorázově na konci měsíce či v několika splátkách. Nákladem na tuto službu jsou úroky nebo jiné poplatky.

Posledním základním typem je karta předplacená. Tato karta není navázána na bankovní účet či úvěr. Může být buď jednorázová či dobíjecí. Je bezpečnější, jelikož v případě zneužití je v ohrožení pouze zůstatek na kartě. Kartu však lze využívat prakticky stejně jako karty debetní a kreditní. Předplacené karty jsou v poslední době populární a vydávají je různé společnosti, například aerolinky.

Druhy karet

Nejvíce se setkáváme se dvěma druhy – VISA Classic a VISA Electron. VISA Classic je embosovaná mezinárodní platební karta, která je všeobecně velmi dobře přijímána po celém světě. Platit s ní lze i přes internet, poplatky za její využití mohou být však o něco vyšší než u VISA Electron.

VISA Electron je mezinárodní platební karta, která je vhodnou volbou pro všechny, kteří chtějí platit přes internet. Mnohé společnosti placení touto kartou zvýhodňují.

Společnost VISA vydává i další druhy karet, jako jsou prémiové karty či karty VISA PLUS.

Článek Karty společnosti VISA byl publikován 6. března 2010 v 17.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...