Platíme přes internet

Tagy:  placení přes internet, nakupování přes internet, VISA, MasterCard, Maestro, platit, online placení

Platíme přes internet

Internet přináší řadu možností, které nelze nevyužít. Mezi ně patří také nakupování přes internet. Díky tomu máme možnost pořídit si zajímavé, kvalitní věci za rozumnou cenu. Nejen při nakupování se nám ale hodí možnost přes internet platit.

Kdy platit přes internet?

Příležitostí, kdy zaplatit pře internet, je opravdu dlouhá řada. Klasicky jsme takto platili při nákupech na amerických serverech. Technologie se však vyvíjí a přecházejí na ni i evropští a čeští obchodníci.

Platit přes internet můžeme naše nákupy včetně nákupů služeb. Platit můžeme ale třeba také naše telefonní účty.

Jak se platí přes internet?

Placení převodem prostřednictvím internetového bankovnictví není třeba rozvádět. Novější a mnohem pohodlnější způsob placení je však prostřednictvím speciálních aplikací. Tyto aplikace jsou důkladně zabezpečeny a poskytují jistotu, že naše údaje nikdo nezneužije. Těchto aplikací dnes využívá řada obchodníků.

Jak toto placení funguje?

Obchodník využívá speciální aplikace, která je v podstatě obdobou klasických terminálů v obchodech. Jediným rozdílem je to, že údaje z karty nesnímá žádná čtečka, ale že je doplňujeme my sami do příslušných polí. Poté aplikace tyto údaje zasílá na banku a banka potvrzuje transakci.

Výhodou tohoto placení je rychlost a jednoduchost. Právě rychlost je někdy zásadní. Obchodník okamžitě ví, že transakce proběhla a není třeba čekat na potvrzení z banky, jako v případě převodů z účtu na účet.

Další výhodou je placení do zahraničí. Jelikož se jedná o „běžný nákup“, kdy si obchodník strhne z našeho účtu potřebnou částku, odpadají komplikace s převody na zahraniční účet. Pokud by se totiž platilo převodem, každá ze stran by zaplatila vysoké poplatky z transakce a bylo by třeba zadávat při vyřizování platby další údaje o příjemci.

Co k takovému placení potřebujeme?

K placení přes internet je třeba pouze platební karta. Určitě se vyplatí pořídit si MasterCard nebo VISA kartu. Někteří obchodníci mohou brát i třeba Maestro, ovšem u zahraničních obchodníků s tím raději nepočítejme.

Při placení touto cestou si může obchodník přičítat drobné poplatky, typickým příkladem jsou poplatky aerolinkám. Pokud se chystáme takto platit častěji, vyplatí se zjistit, u kterého typu karty se platí nejnižší poplatky.

K samotnému zaplacení nám pak stačí mít kartu přímo před sebou a do aplikace vyplňovat požadované údaje.

Jeden háček

Pokud se chystáme na platbu přes internet, je dobré zajít do naší banky a informovat se, zda není třeba tyto transakce povolit. Můžeme se tak ušetřit rozčarování, kdy nám banka platbu automaticky zamítne.

Článek Platíme přes internet byl publikován 22. ledna 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...