Platba kartou na internetu je standardem

Tagy:  placení, platba přes internet, online, karta, platba kartou, nakupování na internetu

Platba kartou na internetu je standardem

Už dávno jsme slýchali o Američanech a jejich platebních kartách, které mohou použít k placení snad kdekoliv – i při nákupech přes telefon či internet. Po mnoho let to však vypadalo jako holé šílenství. Vždyť nechat kohokoliv, aby si volně stáhnul peníze z našeho účtu, může jen někdo smyslů zbavený. Doba však pokročila a především při nákupech ze zahraničních webů se i my tomuto způsobu placení prostě nevyhneme.

Princip placení je jednoduchý

V mnoha internetových obchodech nám nezbývá nic jiného, než zaplatit přímo online prostřednictvím karty. Žádná dobírka, žádný bankovní převod, prostě jen platba kartou. S tím se setkáváme třeba u platby letenek nebo nákupu z britských či amerických webů.

Princip této platby je přitom velmi jednoduchý a pokud nakupujeme u normálních prodejců, není se vůbec čeho obávat. Čeká na nás pouze krátký formulář, kam se zadávají údaje z karty. Toto v podstatě nahrazuje klasický terminál, se kterým se setkáváme při platbě v kamenných obchodech.

Díky tomuto způsobu placení dojde k okamžité transakci v případě, že je zboží k dispozici pro odeslání. Mnoho obchodníků má systém nastaven tak, že si peníze stáhne až v okamžiku, kdy je kompletní zboží skutečně odesíláno. Minimálně si však v okamžiku objednávky může ověřit, že jsou údaje o kartě v pořádku.

Výhod je mnoho

Tento způsob placení je výhodný pro obě strany. Transakce probíhá okamžitě, tudíž zboží může být ihned odesláno, letenka okamžitě pevně zarezervována. Nevznikají tak časové prodlevy. Další ohromnou výhodou je snížení nákladů, a to v případě mezinárodních plateb skutečně významně. Při převodu z účtu na účet totiž nejsou výjimkou stokorunové poplatky, a to v některých případech jak pro odesílatele, tak pro příjemce platby. U objednávek ve výši několika stovek by to skutečně nemělo smysl.

Máte obavy o bezpečnost transakce?

Mnozí si dodnes myslí, že platit tímto způsobem kartou není bezpečné a že když jsou po nich požadovány údaje z karty, jedná o počin zločince. Případů zneužití takto poskytnutých údajů je však skutečně velmi málo. Jedná se totiž o běžnou zavedenou transakci, u které má navíc majitel účtu možnost reklamace. V případě, že je tímto způsobem z účtu stržen neprávem určitý obnos, či nebyla dodržena kupní smlouva ze strany prodejce, má kupující možnost transakci u banky reklamovat. Každá banka může mít rozdílné podmínky, všechny však na reklamaci dávají zhruba měsíc po provedení transakce.

Článek Platba kartou na internetu je standardem byl publikován 13. února 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...