Platby pomocí SIPO, moderní způsob placení

Tagy:  inkaso, SIPO, Česká pošta, platby, sdružení plateb, nájem, elektřina, voda, účty, faktury, složenky

Platby pomocí SIPO, moderní způsob placení

Možností, jak platit naše výdaje, stále přibývá. Mnohé nástroje nám práci velmi usnadňují, ušetří nám cestu a třeba i celý proces placení ohlídají za nás. Jedním z takových nástrojů či chceme-li cest k placení složenek a faktur je právě SIPO. Byť se nejedná o poslední vymoženost dnešního světa, jeho využívání je stále významné a v podstatě se jedná o velmi moderní nástroj.

Co se za zkratkou SIPO vůbec skrývá?

Zřídkakdy se setkáme s plným názvem tohoto nástroje. Původní celý název byl Sdružené inkaso plateb obyvatelstva, dnes se za zkratkou skrývá lehce pozměněný název Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Z této čtveřice slov je patrné, že se jedná o jakýsi systém, kterým procházejí platby obyvatel České republiky. Službu SIPO poskytuje pouze Česká pošta.

Výhody SIPO služby

Nejdůležitější výhoda využívání služby SIPO plyne ze skutečnosti, že naše platby proběhnou bez nutnosti se o ně starat. Systém totiž od nás zinkasuje patřičné částky a odvede příslušným společnostem. Provede tak za nás platby za elektřinu, vodu či telefon, zrovna jako například za odběr tisku. Jedná se tedy o pravidelné platby, které jsou provedeny včas a ve správné výši. Odpadá nám tedy starost s různými splatnostmi či problémy způsobené se ztracenými fakturami.

Další velkou výhodou je, že je takto možné všechny platby sdružit do jedné jediné. Pro mnohé to tedy znamená ušetřené peníze za jejich jednotlivou realizaci.

Jak SIPO funguje?

Do SIPO systému se vstupuje zcela jednoduše. Je třeba vyplnit jednoduchý formulář, který je k dispozici fyzicky na poštách či elektronicky na webu. Na základě vyplněného formuláře vydá Česká pošta na počkání tzv. osobní spojovací číslo. Toto číslo je vázáno na osobu a slouží k jakési identifikaci v systému. Toto spojovací číslo pak klient předá subjektům, kterým budou platby určeny.

Díky SIPU jsou tak na jedné straně společnosti, kterým budeme platit (tj. plynárna, vodárna apod.), a na druhé straně my. V rámci jedné platby od nás Česká pošta zinkasuje všechny jednotlivé platby, které pak následně zašle příslušným společnostem.

Placení SIPA

Jedna jediná platba do systému SIPO může být uskutečněna více způsoby, jeden je však jednoznačně nejpohodlnější. Tím je automatické inkaso přímo z našeho bankovního účtu uskutečněné na základě tzv. svolení k inkasu SIPO. Pokud však klient nechce umožnit automatické stahování peněz z jeho účtu, má možnost SIPO platby realizovat také například na pobočkách České pošty.

Článek Platby pomocí SIPO, moderní způsob placení byl publikován 1. února 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...