Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky
Co jsou to devizové rezervy?
Devizové rezervy jsou finanční rezervy centrální banky v cizí měně, které umožňují efektivně pokrýt momentální peněžní deficit banky a zachovat tak její stabilitu. Nejčastěji slouží k vyrovnání nesouladu nabídky a poptávky po domácí měně, který vzniká, když je kurz nastaven fixně. Toto však nefunguje v ekonomikách, kdy je kurz plovoucí, tam se tyto změny vyrovnávají změnou hodnoty měny, tedy změnou kurzu. U kurzu s fluktuačním pásmem se jedná o smíšený postup, kdy je kurz v plovoucí v pouze v nastavených hranicích, po jejichž překročení zasahuje centrální banka, aby nedošlo k porušení stability a konkurenceschopnosti ekonomiky.
Devizové rezervy v Česku
V České republice od roku 1997 platí systém floatingu, tedy plovoucího měnového kurzu, přičemž Česká národní banka se k intervencím přiklání jen výjimečně. Sílu těchto intervencí centrální banky proti znehodnocení domácí měny určuje poměr devizových rezerv k objemu devizových obchodů. Výše těchto rezerv u České národní banky odpovídá měsíčnímu obratu na devizovém trhu s korunou.
Využití těchto rezerv
ČNB získala většinu svých devizových rezerv v 90. letech, kdy udržovala fixní kurz při přílivu kapitálu, intervencemi proti posilování koruny a odkupem privatizačních příjmů státu. Představa, že devizové rezervy jsou u ČNB uschovány na „horší časy“ je však mylná. Průběžně jsou investovány na zahraničních trzích a jsou rozloženy mezi více měn – většinu tvoří eura, menšinu americké dolary. Centrální banka investuje do důvěryhodných aktiv, jako jsou např. vládní dluhopisy, pokladniční poukázky a jiné cenné papíry. Část je také investována do akcií, které mají většinou opačný vývoj než dluhopisy.
Kurzový zisk, kurzová ztráta
Devizové rezervy podléhají změnám na trhu a tudíž jejich hodnota se mění s kurzem. V případě, že kurz koruny posílí, sníží se hodnota devizových rezerv a banka tak utrpí kurzovou ztrátu. Pokud kurz koruny naopak oslabí, mají devizové rezervy vyšší hodnotu a vzniká kurzový zisk. Tyto zisky či ztráty však nemají na politiku centrální banky vliv. Kurz koruny má tendenci spíše posilovat, a to v důsledku přibližování domácí ekonomiky k velkým světovým ekonomikám. Díky tomu převládají spíše kurzové ztráty nad kurzovými zisky. Je to z důvodu snahy České národní banky udržet nízkou míru inflace srovnatelnou se světovými ekonomikami.
Článek Co to jsou a k čemu slouží devizové rezervy centrální banky byl publikován 3. února 2012 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Barbora Keprdová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Česká spořitelna - profil banky 09.11.2011 00.00
- České banky přitvrdí na poplatcích 08.07.2010 00.00
- Banky se rozhodli: Hypotéky budou levnější 23.02.2008 11.53
- České banky – co zajímavého nám nabízejí? 11.02.2010 23.00
- Zátěžové testy bank - jak se testuje spolehlivost Vaší banky? 26.10.2011 16.00
Top 10
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Ferratum SMS půjčky
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění