České banky přitvrdí na poplatcích

Tagy:  banka, účet, poplatky, zdražování, výpis z účtu

České banky přitvrdí na poplatcích

Banky a poplatky, to je asi věčné téma. Na jedné straně se banky předhánějí v tom, co která nabízí zdarma, chvílemi to už vypadá, že jsou poplatky pouze minulostí. Na druhé se však čas od času dostane na povrch informace, že zavedou nové a nové poplatky, že ještě zdraží.

Poplatky, zdroj astronomických zisků

Dle statistik jsou právě poplatky tím, co přináší bankám jisté a především velmi vysoké zisky. Dle statistik je ale Česká republika také jednou ze zemí, kde jsou poplatky opravdu vysoké a banky se se svými produkty v tomto ohledu ještě příliš dopředu neposunuly.

Reklamy jsou pěkná věc, ale…

Právě reklamy napomohly rozjetí poprasku ohledně bankovních poplatků. Přišly s něčím, o čem si dosud mohl český klient nechat jenom zdát – s absencí poplatků. Ihned v počátku se však objevilo první „ale“, a to v podobě podmínek, za kterých poplatky odpadávaly. Obvykle se jednalo o vysoké obraty či zůstatky, které vedly k odměně v podobě nulových poplatků. Pro běžného člověka je to ale postup nelogický, protože běžný klient s nižšími příjmy si stejně nepolepšil a bance platil dál.

I v dnešní době nejen v televizi stále „frčí“ účty bez poplatků. I zde však později odhalíme nějaké „ale“. Pokud si ale dobře prostudujeme podmínky jednotlivých bank, s vysokou pravděpodobností nalezneme produkt, který nám bude vyhovovat s přijatelnými náklady.

Změny a zase změny

Často jsou kamenem úrazu právě změny, se kterými banky přicházejí. Mění tak již zaběhnuté a nastolují nové, i přesto, že smlouva byla sepsána za podmínek jiných.

Co mění nejraději?

Při bližším prozkoumání situace bychom jistě našli položky, které jsou ve středu zájmu bank nejčastěji. Jednou z nich jsou například různé penalizace, obvykle v podobě zaslání upomínky.

Banky se snaží zjednodušit si práci a snížit náklady, proto je dalším oblíbeným poplatkem poplatek za výpis z účtu. Zvyšují se také poplatky spojené se zasíláním informačních sms zpráv, například při pohybech na účtu.

Omezování či „něco za něco“

Banky někdy nepřistupují ke zdražování, pouze některé služby omezí. Oblíbeným postupem je také větší změna, která na jedné straně bere či zdražuje, snaží se to ale vykompenzovat. Jak efektivně a přínosně, to už je otázkou na konkrétní úkon.

Kde změny zjistit?

Prvním místem, kde lze změny zjistit, jsou informace vydávané přímo bankou. Sem patří zejména sazebník, případně další dokumenty a zprávy vydávané bankou.

Přehledné shrnuté změny jsou k nalezení také na internetu v různých magazínech věnovaných financím. Přinášejí to obvykle formou novinek, je důležité sledovat poslední příspěvky.

Článek České banky přitvrdí na poplatcích byl publikován 8. července 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...