ČNB a její vliv na kurzy měn

Tagy:  ČNB, Česká národní banka, měny, měnové kurzy, koruna, euro, dolar, devizy

ČNB a její vliv na kurzy měn

Česká národní banka, banka bank, má v naší ekonomice důležité postavení. Rozhodně není institucí jen „na oko“. Mimo jiné má moc do jisté míry ovlivňovat i kurzy měn a s tím související oblasti.

Suverénní Česká národní banka

Česká republika je sice členem Evropské unie, do unie měnové však ještě stále nevstoupila. Díky tomu je naše centrální banka doposud suverénní, i když je česká ekonomika stále více závislá na situaci ve světě.

Všechno souvisí se vším

Několik makroekonomických ukazatelů je dobře známých každému, ovšem často už není tak patrná jejich vzájemná provázanost. Měnové kurzy jsou základní veličinou, na kterou jsou navázány další, jako je inflace, hrubý domácí produkt nebo třeba úrokové míry. Výkyvy měnových kurzů se tedy nějakým způsobem odrazí i v hodnotách dalších ukazatelů.

Šoky v oblasti měnových kurzů

Z posledních let je velmi patrné, že měnové kurzy mohou výrazně kolísat. Dokazuje to například značné oslabení dolaru či posílení koruny, což je zřejmé zejména z kurzu koruny k euru. Měnový trh tak zažívá tzv, šoky. Tyto výrazné výkyvy mají nejviditelnější vliv na dovoz a vývoz, potažmo na inflaci. Při silné koruně bude větší tendence zboží dovážet, jelikož vyjde levněji, naopak u zahraničních obchodních partnerů nebude tak vysoká poptávka po drahém českém zboží. Silná koruna však bude působit na snižování inflace. Otázka měnových kurzů je tedy dvojsečná. Na národní bance pak je, aby zhodnotila situaci a případně zavedla potřebná opatření.

Činnosti České národní banky

Česká národní banka vykonává celou řadu činností. V oblasti měnové jsou to pak zejména devizové obchody a držení devizových rezerv. Má možnost zasahovat do vývoje měn, ovšem v poslední době se k tomu uchyluje poměrně málo.

Devizové rezervy

Devizové rezervy jsou aktiva České národní banky. Sestávají z různých druhů aktiv s relativně vysokou likviditou. Velká část zahraničních měn je vázána v zahraničních cenných papírech, dále sem patří rezervní pozice u Mezinárodního měnového fondu a zvláštní práva čerpání. Část devizových rezerv představují také zásoby monetárního zlata, zapomenout nesmíme ani na valuty.

Operace s devizami

Základním nástrojem k ovlivňování kurzu jsou devizové operace. Ty slouží ke změnám poptávky po měnách. Ceny měn totiž fungují úplně stejně jako ceny jakékoliv jiné komodity v tržní ekonomice. Nákup a prodej deviz je tak základním nástrojem, jak ovlivnit cenu koruny. Dalšími nepřímými nástroji jsou pak třeba změny úrokových měr.

Článek ČNB a její vliv na kurzy měn byl publikován 19. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...