Nacházíte se: Úvodní stránka > Spoření > Termínované vklady: je to cesta k penězům?
Když už se nám podaří nashromáždit nějaké volné finanční prostředky, také bychom je rádi nějakým způsobem zhodnotili. Jsou pro nás v této situaci termínované vklady řešením?
Termínovaný vklad bychom mohli definovat jako uložení peněžních prostředků na účet k tomu určený, a to vždy na stanovenou dobu. Tímto dáváme bance naše finance k dispozici, banka s nimi může dle libosti nakládat, jelikož jsou vázané. Termínované vklady patří do skupiny spořících produktů, avšak ne mezi ty nejmodernější.
Termínované vklady je možné realizovat nejen v českých korunách, ale i v cizí měně. Zřídit termínovaný účet lze klasicky na pobočkách, často oblíbenější je však již zřízení přes telefon či internet.
Úrokové míry, se kterými se setkáme v této skupině produktů, nejsou nijak vysoké. Jejich konkrétní výše je zpravidla odstupňována dle objemu uložených prostředků a dle doby splatnosti. Každá společnost má pak vlastní sazebníky.
U termínovaného vkladu máme možnost nastavit si různě dlouhou lhůtu, po kterou budou peníze na účtu uloženy bez možnosti s nimi nakládat. Obvykle se jedná o lhůty splatnosti o délce 1 týdne, 2 týdnů, 1 měsíce, 2 měsíců, 6 měsíců, 1 roku, 2 let, 3 let a 5 let. Na zvolenou dobu máme fixovanou úrokovou sazbu. Lze nastavit i automatické obnovování vkladu v den splatnosti. Zde se pak obnovení realizuje s novou úrokovou sazbou příslušnou dni obnovení. V průběhu spoření lze nastavit průběžné převádění úroků na běžný účet. V den splatnosti, pokud není nastaveno obnovení, dochází k převodu naspořených prostředků na zvolený běžný účet.
Pokud bystě přeci jen finance potřebovali dříve, než vyprší platnost vkladu, budete za jejich vybrání sankcionováni. Platí se totiž smluvní pokuta.
Sponzorované odkazy:
DomaciFinance.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.