Termínované vklady: je to cesta k penězům?

Tagy:  spoření, vklad, termínovaný vklad, úroky, zhodnocení, spořící produkty

Termínované vklady: je to cesta k penězům?

Když už se nám podaří nashromáždit nějaké volné finanční prostředky, také bychom je rádi nějakým způsobem zhodnotili. Jsou pro nás v této situaci termínované vklady řešením?

Co je termínovaný vklad

Termínovaný vklad bychom mohli definovat jako uložení peněžních prostředků na účet k tomu určený, a to vždy na stanovenou dobu. Tímto dáváme bance naše finance k dispozici, banka s nimi může dle libosti nakládat, jelikož jsou vázané. Termínované vklady patří do skupiny spořících produktů, avšak ne mezi ty nejmodernější.

Termínované vklady je možné realizovat nejen v českých korunách, ale i v cizí měně. Zřídit termínovaný účet lze klasicky na pobočkách, často oblíbenější je však již zřízení přes telefon či internet.

Úrokové míry

Úrokové míry, se kterými se setkáme v této skupině produktů, nejsou nijak vysoké. Jejich konkrétní výše je zpravidla odstupňována dle objemu uložených prostředků a dle doby splatnosti. Každá společnost má pak vlastní sazebníky.

Počítejte minimálně s týdnem

U termínovaného vkladu máme možnost nastavit si různě dlouhou lhůtu, po kterou budou peníze na účtu uloženy bez možnosti s nimi nakládat. Obvykle se jedná o lhůty splatnosti o délce 1 týdne, 2 týdnů, 1 měsíce, 2 měsíců, 6 měsíců, 1 roku, 2 let, 3 let a 5 let. Na zvolenou dobu máme fixovanou úrokovou sazbu. Lze nastavit i automatické obnovování vkladu v den splatnosti. Zde se pak obnovení realizuje s novou úrokovou sazbou příslušnou dni obnovení. V průběhu spoření lze nastavit průběžné převádění úroků na běžný účet. V den splatnosti, pokud není nastaveno obnovení, dochází k převodu naspořených prostředků na zvolený běžný účet.

Nevybírejte před vypršením splatnosti

Pokud bystě přeci jen finance potřebovali dříve, než vyprší platnost vkladu, budete za jejich vybrání sankcionováni. Platí se totiž smluvní pokuta.

Výhody a nevýhody produktu

Výhody:

  • Snadné zřízení termínovaného účtu zrovna jako jeho správa
  • Často produkt nepodléhající žádným poplatkům
  • Vyšší míra zhodnocení prostředků než nabízí běžný účet
  • Obecně jednoduchá cesta k mírnému zhodnocování volných prostředků

Nevýhody:

  • Vázanost prostředků na termínovaném účtu
  • Nutnost vložení minimální požadované částky
  • Úroková míra není tak výhodná, jako byla v dřívějších dobách, často je výhodnější volba spořícího účtu
  • Výnosy jsou zdaňovány 15% daní z příjmu
  • U vkladů v cizí měně existuje kurzové riziko

Článek Termínované vklady: je to cesta k penězům? byl publikován 16. září 2010 v 00.00 v rubrice Spoření. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...