„Home office“ aneb práce doma frčí

Tagy:  práce, pracovat z domova, home office, domácí kancelář, domácí práce, podnikání

„Home office“ aneb práce doma frčí

Někdo odjakživa sní o možnosti pracovat doma, jiného by „něco tak šíleného“ ani nenapadlo. Každopádně práce z domova se stává stále oblíbenější, jako formu organizace práce ji volí už i velké společnosti.

Drobní podnikatelé

Ze zcela zřejmých důvodů je práce z domova charakteristická pro drobné podnikatele, jak pro živnostníky, tak malé obchodní společnosti. Náklady na vlastní prostory a značná časová náročnost obvykle rozhodují, vliv mají i další faktory, například péče o dítě či vysoká časová flexibilita.

Profese, u kterých se to „nosí“

Existuje také řada profesí, u kterých se tato organizace práce uplatňuje téměř tradičně. Patří mezi ně především odborníci v oblasti IT a různí poradci. Charakter práce toto umožňuje a obě strany tím často získají.

Práce doma je stále žádanější

Možnost pracovat z domova by uvítalo stále větší procento zaměstnanců. U některých pozic to není příliš realizovatelné, u jiných lze naopak využít výhod z toho plynoucích. Pro zaměstnavatele se jedná hlavně o často značné snížení nákladů. Tímto způsobem mohou dnes pracovat například operátoři telefonních linek. Díky moderním technologiím je totiž práce z domova stále snadnější.

Práce z domova má i své nástrahy

Pracovat z domova však není ideální volbou pro každého. Žádá si totiž zavedení zcela jiného režimu a především jistou vůli. Domácí prostředí totiž velmi snadno rozptyluje a odvádí od práce. Řada pracovníků proto podléhá mnoha „svodům“ a práci vyměňuje za jiné činnosti.

Další, často významnou nevýhodou, je izolace od společnosti. Není třeba mít obavy o nedostatečnou informovanost související se zaměstnáním, spíše jde o skutečnost, že pracovník v podstatě přestává být součástí sociální skupiny. Může trpět samotou a mít pocit vyčlenění.

Jak práci z domova co nejlépe zvládnout?

Možnost pracovat z domova může být velmi přínosná pro obě strany. Zaměstnanci klesají náklady na dopravu, odpadají časové ztráty související s cestou, má možnost plnohodnotně se stravovat během dne a žít zdravějším životním stylem obecně. Tyto výhody však předpokládají, že bude zaměstnanec mít skutečně určitý režim, u kterého odpadnou ranní hluchá místa či si bude dělat vhodnou obědovou či odpočinkovou pauzu.

Právě výše zmíněný režim je pro úspěšnou práci doma velmi důležitý. Zaměstnanec by si měl zvyknout fungovat doma stejným způsobem, jako kdyby docházel do práce. S tím souvisí pravidelné vstávání, ale také třeba péče o svůj zevnějšek. Tím totiž výrazně podpoří schopnost koncentrovat se na práci a odolávat pokušením od práce utéct.

Článek „Home office“ aneb práce doma frčí byl publikován 21. června 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...