Rekvalifikační kurzy úřadu práce

Tagy:  úřad práce, nezaměstnanost, nezaměstnaní, kurzy, rekvalifikace, vzdělávání

Rekvalifikační kurzy úřadu práce

V rámci pomoci nezaměstnaným a jejich zařazování do pracovního procesu nabízí pracovní úřad mimo poradenství a dalších aktivit také rekvalifikační kurzy.

Široká nabídka kurzů

V dnešní době se rekvalifikačním kurzům věnuje celá řada subjektů, nabídka je proto velmi široká. Obecně jsou kurzy zaměřeny na různé kategorie uchazečů, nalezneme v nabídce kurzy pro účastníky s ukončeným i neukončeným základním vzděláním, jiné kurzy jsou však určeny i vysokoškolsky vzdělaným uchazečům o práci

Záběr z hlediska zaměření je ohromný, od kurzů zaměřených na obecné schopnost, jako je psaní životopisu, prezentace u potenciálního zaměstnavatele, až po kurzy specializované na vykonávaní konkrétních činností vyžadujících znalosti a dovednosti.

Hrazení rekvalifikačních kurzů

Mnoho rekvalifikačních kurzů, ať již přímo pořádaných úřady práce nebo jinými, nezávislými subjekty může být pro účastníky bezplatných, respektive hrazených úřadem práce. V případě, že si účastník sám najde rekvalifikační kurz, měl by tento výběr a možnost jeho uhrazení na svém úřadě práce konzultovat.

Není kurz jako kurz

Nabídka rekvalifikačních kurzů je velmi široká a v dnešní době se jim věnuje skutečně kde kdo. Zrovna jako jejich rozmanitostí jsou typické také různou úrovní. Je proto dobré zvážit, co od kurzu očekáváme a dle toho vybírat. Na kurzech účastníci často stráví týdny, a proto by měli volit takové kurzy, které jim přinesou užitek a budou skutečným přínosem pro jejich profesní život.

U výběru kurzu je dobré zaměřit se na centrum, kde budou kurzy realizovány, respektive na školitele. Dobře se osvědčují centra, která jsou specializovaná a kurzům se věnují dlouhodobě. Některá z nich pak mají i napojení na praxi, což je velmi přínosné v otázce praxí, případně následného uplatnění. Menší kvalitou se pak vyznačují kurzy pořádané nárazově různými agenturami s širokým polem působnosti.

Kurz jako startovní pozice

Hodinová dotace je u každého rekvalifikačního kurzu poměrně omezená, z tohoto důvodu je kurz spíše jakýmsi úvodem do oboru. Nelze během něj účastníky perfektně připravit na budoucí povolání, měl by být spíše odrazovým můstkem. Účastník se tak v ideálním případě seznámí s oborem, činnostmi, které jsou pak v rámci daného povolání vykonávány. Pro budoucího zaměstnavatele je to pak záruka určitého přehledu v oboru.

Článek Rekvalifikační kurzy úřadu práce byl publikován 25. února 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...