Nacházíte se: Úvodní stránka > Zaměstnání > Výpověď ze strany zaměstnavatele – pravdy a mýty
Krize zaměstnavatelům ve skutečnosti často velmi nahrává. Mnoho z nich ji zneužívá k vyhrožování zaměstnancům. Jiní k tomu krizi ani nepotřebují a straší zaměstnance tím, že je vyhodí na hodinu. Samozřejmě, dát okamžitou výpověď zaměstnanci není ale vůbec tak snadné.
Problematiku rozvázání pracovního poměru, tedy i výpovědi, řeší zákoník práce, konkrétně pak od paragrafu č. 52. Poměrně dobře vymezuje, za jakých podmínek může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď. Vymezuje tedy pevné mantinely, které zaměstnavatel nesmí překročit a dává zaměstnanci relativní „pevnou půdu pod nohama“.
Zákoník práce je v této oblasti poměrně značně konkrétní, jasně tedy vymezuje práva a povinnosti obou stran. Pro každého zaměstnance je cenným zdrojem informací a velkou pomocí v těžkém okamžiku.
Výhružky výpovědí na hodinu mají prakticky nulovou oporu v zákoně. Podmínky pro rozvázání pracovního poměru tímto způsobem jsou naprosto jasně vymezeny a jsou pouze dva přijatelné důvody. Tuto výpověď může dát v případě, že byl zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin minimálně na 1 rok odnětí svobody nepodmíněně, nebo pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na nejméně 6 měsíců nepodmíněně. Druhým důvodem může být porušení povinností plynoucích z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci, navíc obzvlášť hrubým způsobem. Ani při splnění těchto podmínek ji však nemůže dát zaměstnankyni na mateřské dovolené či rodičovské dovolené (platí i pro zaměstnance) či těhotné zaměstnankyni.
Zaměstnavatel musí dát výpověď písemně a dostatečně odůvodnit svůj postup. Jinak je výpověď neplatná. Také má povinnost projednat věc s odborovou organizací.
Výpověď může dát zaměstnavatel pouze z určitých důvodů, jak je vyjmenovává zákon. Jedná se například o přemístění či zrušení zaměstnavatele nebo nesplnění předpokladů pro výkon práce stanovených právními předpisy. V některých případech však musí nejdříve zaměstnance vyzvat, aby situaci napravil.
V mnoha případech má zaměstnanec, který dostává výpověď, nárok na odstupné. Za jakých podmínek a na jak vysoké odstupné má nárok, pak řeší rovněž zákoník práce.
V případě, že dal zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď, může mít zaměstnanec nárok na náhradu ušlého výdělku.
Sponzorované odkazy:
Hledáte vhodné řešení pro zpracování mezd? Doporučujeme využívat nejrozšířenější mzdový software v České a Slovenské republice od Vemy.
DomaciFinance.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.