Letní práce v zahraničí – nenaleťte podvodníkům

Tagy:  brigáda, práce, zahraničí, agentury, práce v zahraničí

Letní práce v zahraničí – nenaleťte podvodníkům

Léto se blíží a chuť vyrazit do zahraničí na brigádu roste. Krize však v posledních letech s nabídkou letních prací pěkně zatočila, sehnat práci není vůbec snadné. Navíc se v této oblasti vyrojila spousta podvodníků, kteří situaci ještě ztrpčují.

Na práci se připravujte

Každý, kdo to myslí s prací v zahraničí vážně, by se měl na ni řádně připravovat. Začít by měl u práce na sobě. Základem jsou totiž jazyky, a to jak jazyk země, do které se chystá, tak i třeba další cizí jazyky, které v některých oborech zvyšují šanci na sehnání práce. Jazyková vybavenost je často podceňována, bez znalostí je však mnohem snazší dostat se do potíží, bez ohledu na špatné vyhlídky na sehnání místa.

Řada podvodných zprostředkovatelů práce tvrdí, že bez jazyku vyjet není problém. Tato mylná informace jim však přímo nahrává. Člověk ucházející se o práci a neznalý jazyka a poměrů je nejsnazší obětí jakéhokoliv podvodníka.

Sežeňte si informace

Další zásadní chybou mnohých je, že si neseženou základní informace o dané lokalitě, práci a životě v ní. Důležité je především vědět, co je potřeba vyřídit v souvislosti s prací či bydlením. Také není od věci zjistit si, v jaké výši se výdělky pohybují a jaký druh sezónních prací lze v dané oblasti očekávat. Tímto se opět připravíme na rozpoznání podvodníků nabízejících své služby.

Pozor na poplatky

Vždy, když je po zájemci požadováno hrazení poplatku, je třeba zbystřit. Velká část zprostředkovatelů, například aupair agentur, je totiž placená klientem či zaměstnavatelem. Programové poplatky mnoha agentur jsou tak poplatkem zcela zbytečným. Často jsou zejména studentské nabídky letních prací a praxí dobrým businessem. Účastník programu totiž pracuje stejně jako kterýkoliv jiný zaměstnanec, avšak dostává pouze drobné kapesné. U agentur s dobrým jménem je pak na každém, zda se mu pobyt v zahraničí za takových podmínek vyplatí. Rozhodně však nemůže počítat s výdělky.

Prověřujte si

Dobrým zdrojem informací pro zájemce o práci v zahraničí jsou internetové diskuse. Naleznou v nich především užitečné informace o podvodných praktikách a dozvědí se, na které „známé firmy“ si dát pozor. Zrovna tak mohou být uvedeni do obrazu, co se týče podmínek slibovaných zprostředkovateli. I v diskusích se však objevují podvodníci, proto nejsou vhodným místem k hledání práce.

Slečny, zbystřete

Při hledání práce v zahraničí bychom měli být nadmíru realističtí a obezřetní. Zejména na slečny a dámy pak číhá další nebezpečí. Mnohokrát totiž zprostředkovatelé slibují práci v hotelu či baru, ve skutečnosti se ale jedná o práci v nočních klubech, což je ještě ta nejlepší varianta. Zejména u Řecka a dalších zemí v této oblasti se riskování nevyplatí. V případě Japonska je situace ještě vážnější. Tento typ práce v Itálii byl však poměrně oblíbený, dnes se ale kvůli krizi nevyplácí. Ve všech těchto případech je nutné zjistit si dostatek informací o agentuře a o místě práce. Agentury zpravidla práci zajistí úplně všem zájemkyním, od zaměstnavatelů za ně totiž inkasují peníze, naslibují tedy vše, jen aby zájemkyně za prací odjely.

Článek Letní práce v zahraničí – nenaleťte podvodníkům byl publikován 16. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...