Nezaměstnanost v EU – vyplatí se za prací do zahraničí?

Tagy:  nezaměstnanost, práce, práce v zahraničí, brigády, EU

Nezaměstnanost v EU – vyplatí se za prací do zahraničí?

Láká vás vyrazit za prací do zahraničí, ale nevíte, zda by to mělo smysl? Zajímá vás, jak je na tom Evropa s nezaměstnaností a komu práci s chutí nabídne?

Evropa v číslech

Nezaměstnanost v Evropské unii je v průměru deset procent. Je ale jasné, že některé země budou vysoko nad průměrem a jiné budou naopak průměrnou hodnotu hodně snižovat. Jedním z relativně spolehlivých zdrojů čísel pro nás je Eurostat, podívat se můžeme třeba na statistiku z března 2011. Pro srovnání Česká republika má míru nezaměstnanosti 6,9 %. Nejvyšší nezaměstnanost má Španělsko s 20,7 %, dále Irsko 14,7 %, Slovensko 13,9 % a Chorvatsko 13,5 %. Na druhém konci žebříčku najdeme státy jako Lucembursko, Holandsko či Rakousko pohybující se mezi 4 a 5 %.

Struktura nezaměstnanosti

O našich šancích na úspěch v zahraničí míra nezaměstnanosti na jednu stranu příliš nerozhoduje. Není totiž ani tak důležité, jaká je celková nezaměstnanost, ale spíše jakou má strukturu. Vždy jsou výrazně méně či více postiženy určité konkrétní obory. V západních státech to bude hlavně průmysl využívající manuální práci levných pracovníků. Naopak znatelně lépe může být v oblasti služeb.

Jakou práci v Evropě ano?

V Evropě se uplatní hlavně kvalifikovaní pracovníci. Díky slabému výkonu školství, který se týká do jisté míry většiny národních vzdělávacích systémů, je kvalifikace ohromnou konkurenční výhodou. Kromě odbornosti je důležité i ovládání cizích jazyků, což pomůže uchazečům se odlišit od zbytku.

Práci lze sehnat třeba v oboru informačních technologií a telekomunikací. Odborníky ze všech oblastí poptávají i konzultorské společnosti. Dále lze najít uplatnění třeba i v administrativě a call centrech, zde je však důležitá dobrá znalost několika cizích jazyků.

A jakou práci ne?

Celkově je v Evropě problém sehnat práce nekvalifikované. Jednak se provozy díky krizi částečně přesunuly na východ, především je mnohem větší zájem o tyto pozice. Uchazečů jsou doslova zástupy a nejsou tvořeny jen občany Evropské unie, ale i imigranty z celého světa. Je zde tedy velký převis a odměna výrazně klesá. Stejná situace je také v pohostinství a cestovním ruchu, tedy oborech, které v sezóně tradičně poptávaly množství zaměstnanců.

Rozhodujete se? Zajistěte si informace

Pokud uvažujete, že byste do zahraničí rádi vyrazili, zaměřte se v prvé řadě na sběr informací. Každá země i každý region mají svá specifika. Ta doba, kdy se dalo vyjet do zahraničí a sehnat práci na každém rohu, je totiž ta tam.

Článek Nezaměstnanost v EU – vyplatí se za prací do zahraničí? byl publikován 15. května 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...