Dodavatelé elektřiny – změníme a ušetříme?

Tagy:  elektřina, energie, úspora, spoření, ceny, růst cen, zdražování

Dodavatelé elektřiny  – změníme a ušetříme?

Spotřeba elektřiny roste, i když se stále hovoří o úspornějších spotřebičích či nutnosti hospodárnějšího využívání. Její konzumace prostě jde směrem vzhůru a s ní pochopitelně i cena. Může s tím však běžný občan něco udělat?

Různí dodavatelé elektřiny

Rok 2006 byl přelomový a přinesl spotřebitelům možnost vybrat si svého dodavatele elektřiny dle libosti. Dokonce s tím výběrem není spojeno ani žádné hrůzostrašné papírování nebo jakýkoliv jiný háček. Je to tedy pouze na vás, a samozřejmě na regionální nabídce. Pokud ale jste průměrný spotřebitel a chcete ušetřit, byť malé částky, vyplatí se situaci zmapovat. U větších odběratelů pochopitelně o to spíš.

Dodavatelé a distributoři

Při změnách máme možnost pouze vybrat si z dodavatelů, nikoliv distributorů. Distributoři jsou totiž jen tři a mají trh mezi sebou podělený. V každém regionu nalezneme jen jednoho distributora.

Cena elektřiny

Žádný z dodavatelů nám ihned nepředloží takovou nabídku, na základě které budeme moci ihned určit, zda se nám ten či onen dodavatel vyplatí.

Každá cena elektřiny se skládá ze dvou dílčích částí, tedy složky regulované a neregulované. Prostřednictvím regulované složky je cena energie centrálně ovlivňovaná. V této regulované složce najdeme platbu za hlavní jistič a také za distribuci ve vysokém a nízkém tarifu a řadu dalších poplatků. Tato složka je většinou prakticky totožná, také meziročně roste, proto je pak nárůst u jednotlivých dodavatelů také velmi podobný.

Druhou složkou je složka neregulovaná. To už je samotná cena elektřiny. Ta souvisí potom už se situací na trhu a schopnostmi dodavatele zajistit klientům příznivou cenu. Zde je samozřejmě prostor pro boj s konkurencí.

Spočítejte si to

Abyste měli lepší představu o tom, která nabídka se vám vyplatí, potřebujete mít základní informace o cenách dodavatele a také řádově o vlastní spotřebě. Od dodavatele nás zajímá cena za hlavní jistič a také za jednotku energie, tedy za MWh, případně další platby. Když pak vezmeme k ruce faktury, jednoduchými počty se dostaneme k tomu, co nás zajímá – k ceně za stejnou službu u jiného dodavatele. Jednoduchý průzkum nás tak může nasměrovat ke správné volbě.

Nenechte se odradit

Pokud jste zjistili, že se změna vyplatí, stačí už jen drobné papírování. Vše začíná vypovězením stávající smlouvy a sepsáním smlouvy nové. Také se sjednává smlouva s distributorem. Nejedná se ale o nic komplikovaného, pouze o několik papírů.

Článek Dodavatelé elektřiny – změníme a ušetříme? byl publikován 19. března 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...