Pracovní pohovor při hledání práce nepodceňte

Tagy:  pracovní pohovor, přijímací pohovor, práce, zaměstnání, nezaměstnanost, hledání práce, inzerát

Pracovní pohovor při hledání práce nepodceňte

Jestliže hledáte práci, pohovor s potenciálním zaměstnavatelem vás s jistou pravděpodobností nemine. Proto se na něj dobře připravte.

Vhodně se oblékněte

Tuto větu se mezi radami dočteme zaručeně pokaždé. Málokdy se však skutečně dozvíme, co si vzít máme a co raději zamknout do šuplíku. Obléci bychom se měli tak, abychom „zapadli“ do prostředí. Určité firmy mají jistou firemní kulturu, pokud ji známe, je to plus. Nic nezkazíme klasickou elegancí, ne příliš usedlou, rozhodně ale bez „výstřelků“. Pokud se nechystáme na pracovní pohovor do vysokých pozic, je lepší volit oblečení kvalitní, ale bez výrazných značek. Ukazujeme vkus. Dámy by rozhodně měly upustit od výstřihů, nejsou vhodné a také prozradí velmi rychle možnou nejistotu při pohovoru. Také krátké sukně nejsou to pravé. Výrazné šperky a doplňky se uplatní u kreativních profesí, kde bychom měli ukázat také nápaditost. Rozhodně bychom neměli zapomenout na pečlivou manikúru, byť s oblečením přímo nesouvisí, dokáže udělat významný dojem.

Hlavně žádný strach

Pohovory nejsou ničím příjemným, ovšem jsou nutné, bez nich to prostě nejde. Je ale třeba si uvědomit, že se nejedná o nich těžkého. Je pochopitelné, že nás chce možný budoucí zaměstnavatel poznat, zrovna jako my bychom měli chtít poznat jeho. Nejedná se tedy o zkoušení jako ve škole, ale spíše o oboustranné zjišťování informací o druhé straně.

Autor: Alan CleaverAutor: Alan Cleaver

Připravte se na „zákeřné“ otázky

Ano, některé otázky jsou obecně považovány jako zákeřné, nepříjemné. Jedná se zejména o otázky „jaké máte silné a slabé stránky“, „proč si myslíte, že jste nejlepším kandidátem“ a tak podobně. O těchto tématech obvykle neradi hovoříme, měli bychom se ale na ně připravit. Nikdo není dokonalý, tudíž je dobré být upřímný a umět se před druhou osobou přiměřeně zhodnotit. Důležité je umět ocenit vlastní schopnosti a uvést je do souvislosti s žádaným místem.

Na internetu nalezneme celé sady otázek, na které se personalisté s oblibou ptají. Rozhodně je dobré pročíst si je několik dní předem a nechat „uležet“. Zamyslet se nad odpověďmi bychom určitě měli. Dodá nám to jistotu, naše odpověď bude mít vyšší hodnotu.

Ještě jednou si přečtěte životopis

Ano, i tady mnozí dělají velkou chybu. S jistou pravděpodobností se nás totiž při pohovoru budou ptát detailně na náš životopis. A není nic trapnějšího, než nevědět, co v našem vlastním životopise stojí. Ideálně lze totiž životopis při pohovoru rozvést a doplnit ho o další důležité, a často rozhodné, informace.

Článek Pracovní pohovor při hledání práce nepodceňte byl publikován 6. října 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...