Nacházíte se: Úvodní stránka > Zaměstnání > Pracovní úrazy v kostce
Pracovní úrazy a bezpečnost práce vůbec jsou často velmi podceňovaná a opomíjená témata. Přesto se však pracovní úrazy čas od času nevyhnou žádnému zaměstnavateli. V některém zaměstnání jsou sice pravděpodobnější, hrozba pracovního úrazu však visí všude.
Každý cítí, co se pod pojmem pracovní úraz rozumí. Jedná se o takové poškození zdraví, které vzniklo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Přesnou definici pak nalezneme v zákoníku práce.
Každý zaměstnanec má povinnost snažit se předcházet pracovním úrazům. To jak na základě vlastního uvážení, tak v souvislosti s pokyny získanými v rámci proškolení v oblasti bezpečnosti práce. Samozřejmě dodržuje veškeré předpisy, které s výkonem práce a bezpečností souvisejí. Důležité je pochopitelně užívání všech pomůcek a ochranných prostředků. Pokud už však k pracovnímu úrazu dojde, musí tuto skutečnost ohlásit neprodleně zaměstnavateli. Totéž udělá i v případě, že byl svědkem pracovního úrazu spolupracovníka. Zde dělá mnoho zaměstnanců chybu, protože si nejsou jistí, jak závažný úraz je a zda se jedná skutečně o pracovní úraz. Zde lze doporučit jen jedno – vždy je lepší úraz ohlásit a pak až vyčkávat, jak moc vážná situace bude.
Zaměstnavatel je zodpovědný za úraz na pracovišti, pokud zaměstnanec neporušil právní a další předpisy nebo pokyny dané bezpečností práce. Zaměstnavatele zprošťuje od odpovědnosti také požití alkoholu či jiných návykových látek zaměstnancem. Zproštění musí být vždy konkrétně doloženo, nestačí obecné tvrzení.
Při pracovním úrazu má zaměstnavatel řadu povinností. Mimo objasnění příčin a okolností je povinen zaevidovat do knihy úrazů jakýkoliv úraz, záznam o úraze také předat zaměstnanci. Samozřejmě další povinností je ohlášení úrazu příslušným institucím. Po úraze také musí přijmout taková opatření, aby zamezil opakování úrazu.
Zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz, má nárok na odškodné od zaměstnavatele. Toto odškodné má celkem čtyři složky. Jedná se o hrazení ztráty na výdělku, bolestné a ztížení společenského uplatnění, dále náklady související s léčbou a nakonec i věcnou škodu. Zde také platí, že by měl zaměstnavatel jednat okamžitě, nečekat, až po něm bude hrazení požadováno.
Sponzorované odkazy:
DomaciFinance.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.