Pracovní smlouva není jen kus papíru

Tagy:  zaměstnání, zaměstnanec, zaměstnavatel, smlouvy, pracovní smlouva, pracovní poměr, zákoník práce, dovolená

Pracovní smlouva není jen kus papíru

Pracovní smlouva je pro mnohé jen nezbytná formalita, kterou je prostě potřeba při nástupu do práce vyřídit. Přitom její sepsání není tak prosté, jak se může zdát. Může totiž přijít okamžik, kdy se nedostatečná pozornost při jejím podepisování nepříjemně vymstí.

Pracovní smlouva je platný dokument

Pracovní vztah je upraven především smlouvou. Její obsah pochopitelně nemůže být v rozporu se zákony, naopak musí být sepsána v souladu se zákoníkem práce. Zákoník práce ovšem dává zaměstnanci a zaměstnavateli jistý prostor v úpravě vzájemného vztahu. Vyplatí se tedy dávat pozor na to, co se do smlouvy zanese a podpisem stvrdí. Když dojde na komplikace, sáhne se totiž po smlouvě.

Nevyhazuje se na hodinu

Mnozí zaměstnavatelé rádi vyhrožují okamžitým vyhazovem. Tzv. „vyhazov na hodinu“ však u nás není tak jednoduchý, jak si myslí. V prvé řadě, výpovědní lhůta je stanovena minimálně na 2 měsíce, zkrátit ji nelze, a to ani smluvně. Navíc, okamžité zrušení pracovního poměru lze provést pouze ve výjimečných případech, které určuje zákon.

Konkurenční doložka – ano, ale…

Dalším bodem, ve kterém si zaměstnavatelé rádi vymýšlejí, je konkurenční doložka. Zaměstnanci tím zakazují po rozvázání poměru pracovat po určitou dobu v oboru. Konkurenční doložku je pochopitelně možné sjednat u většiny pracovníků. Je však zapomínáno na jednu podstatnou věc – zaměstnavatel musí nabídnout kompenzaci. Ta spočívá v pravidelných měsíčních splátkách. Zákaz činnosti v oboru může být navíc sjednán maximálně na rok.

Definice náplně práce

V pracovní smlouvě musí být uveden druh práce. Lze připojit i náplň práce. Zde je vhodné definovat konkrétní činnosti. Všechny však musí souviset s druhem práce. Často se zapomíná na to, že skutečně vykonávaná činnost má být v souladu se smlouvou a že jakékoliv změny musí být provedeny písemně a se souhlasem zaměstnance. Zaměstnavatel tedy nemůže libovolně zaměstnanci přidávat činnosti.

Nezapomínejte na detaily

Při sepisování smlouvy má zaměstnanec plné právo požadovat úpravy. Je tedy vhodné si smlouvu před podepisováním důkladně pročíst a případně připomínkovat a snažit se dospět ke společnému řešení. Je totiž dobré myslet na řadu detailů, kupříkladu u žen na možnost práce z domu v případě nemoci potomků. Je vhodné v pracovní smlouvě ošetřit vše, co není upraveno zákoníkem práce. V těchto oblastech totiž mohou v budoucnu vzniknout spory.

Článek Pracovní smlouva není jen kus papíru byl publikován 11. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...