Předmanželská smlouva není zlem

Tagy:  manželství, rozvod, majetek, společné jmění, výživné, alimenty, předmanželská smlouva, majetkové vyrovnání

Předmanželská smlouva není zlem

Předmanželská smlouva nepatří jen do filmů. A rozhodně není projevem nedůvěry ve vztah či snad důkazem nedostatečné lásky a myšlenek na rozchod. V dnešním světě je často pojistkou proti krutým koncům manželství, hlubokému zklamání a finančnímu zruinování. Nikdo totiž nevidí do budoucnosti, svět se mění a lidé s ním.

Peníze nikdy nebudou ničím méně důležitým

Peníze prostě vládnou světu od dob, co byly zavedeny. Jejich význam neupadá, naopak je každý život na nich víc a víc závislý. Není tedy divu, že v okamžiku, kdy se manželství chýlí ke konci, jsou peníze tím hlavním tématem. A to nejen tématem diskusí, ale často krutých hádek, obav o vlastní existenci či existenci dětí. Ve vypjatých situacích se mnozí změní, aniž by si to třeba uvědomovali a situace se stává vyhrocenější.

Když by vás mohla potkat ztráta

Často jeden z partnerů přináší do manželství mnohem z hlediska financí. To se však stává společným jměním a v případě rozvodu se to jednoduše půlí. Jeden partner tak výrazně ztrácí, druhý získává. Toto se tak stává jedním z nejdůležitějších bodů předmanželské smlouvy. Lze v ní totiž upravit třeba to, že majetek nabytý výhradně jedním partnerem není společným jměním. Tímto způsobem se lze ochránit i před zlatokopeckými myšlenkami druhého.

Pozor na dluhy

Dalším problémem souvisejícím se společným jměním jsou také vytvořené dluhy. I ty totiž pak postihují oba partnery, pokud to neupravuje předmanželská smlouva. Otázka dluhů by tak měla rozhodně být ve smlouvě upravena také, jelikož jejich vytvoření může mít velmi nepříjemné důsledky.

Myslete na potomky

Při sepisování předmanželské smlouvy je také důležité myslet na potomky, a to především na jejich zajištění. Děti totiž bývají jednak předmětem manželských tahanic i vydírání, také ale jejich péče něco stojí. Je tak třeba zajistit, aby po rozvodu pokud možno nebyl změněn jejich životní standard, aby vyrůstaly v kvalitním prostředí a nebyly rozchodem rodičů poznamenány. V extrémních případech je pak velký problém vymoci z bývalého partnera výživné na jeho vlastní děti.

Důležitost pro ženy

Existují případy, kdy předmanželská smlouva nechrání před ztrátou nabytého majetku. Jsou to takové, kdy se žena vzdává svého profesního života ve prospěch rodiny, přičemž veškeré příjmy obstarává manžel. Její pozice by se po případném rozvodu vlivem různých komplikací mohla výrazně zhoršit, zrovna jako situace dětí. Na to je tedy třeba myslet v předmanželské smlouvě.

Článek Předmanželská smlouva není zlem byl publikován 15. února 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...