Společné jmění manželů v kostce

Tagy:  manželství, rozvod, vyrovnání, společné jmění, předmanželská smlouva, alimenty

Společné jmění manželů v kostce

Mnoho manželství bohužel jednoho dne dospívá do stádia, kdy se pojem „společné jmění manželů“ stává pevnou součástí všech rozhovorů a skloňuje se ve všech možných pádech. Nejen proto je lepší osvětlit si tento pojem v dostatečném předstihu a mít jeho význam na paměti.

Definice pojmu společní jmění manželů

Tento pojem není třeba dlouze definovat. Jedná o majetek, který byl nabyt za dobu trvání manželství. Vzniká společně s uzavřením manželství. Zaniká pak buď s rozvodem, nebo okamžikem smrti jednoho z manželů.

Co je společným jměním manželů?

Společným jměním manželů je majetek nabytý buď jedním, nebo oběma manžely za doby trvání manželství. Patří sem i dluhy, rovněž vytvořené jedním, nebo oběma.

Co do společného jmění nepatří?

Do společného jmění manželů, pokud není zvlášť upraveno jinak, nepatří majetek nabytý v souvislosti s restitucí, majetek zděděný, dále dary či výhry. Společným jměním rovněž nejsou běžné věci denní potřeby. Rovněž sem nepatří logicky majetek, který byl nabyt již před uzavřením manželství.

Paradoxy společného jmění

Pokud se podíváme na vymezení majetku, který do společného jmění patří a nepatří, možná nás napadne, že skrývá několik ne zrovna příjemných faktů. Do společného jmění manželů totiž nepatří například výhry, naopak dluhy rozhodně ano. Nejeden rozvádějící se dostává do nepříjemné situace, kdy jeho partner či partnerka hraje hazardní hry. Dle vymezení společného jmění je tak výhra majetkem nespolečným, naopak v případě, že partner prohraje „i kalhoty“, dluh se stává problémem obou, je totiž společným jměním.

Jak problém společného jmění ošetřit?

V dnešní době je doporučeníhodné myslet na problémy společného jmění a včas tuto otázku ošetřit. K tomu je několik cest, tou první je předmanželská smlouva, která dává široké možnosti, jak se společným jměním naložit. Lze se prostřednictvím ní totiž domluvit třeba i na tom, že za trvání manželství žádné společné jmění nevznikne.

Druhou možností je ošetřit tuto otázku dodatečně formou notářského zápisu. Zúžení společného jmění manželů může provést také soud, a to na základě žádosti jednoho z partnerů v situacích, které si to žádají, například v případě partnera alkoholika.

Pokud není společné jmění ošetřeno žádným způsobem, v okamžiku rozvodu je děleno napůl mezi oba manžely.

Zrovna jako lze společné jmění zužovat, lze ho i rozšiřovat. Lze je však na místě již určitá opatrnost.

Článek Společné jmění manželů v kostce byl publikován 21. února 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...