Družstevní záložny nejsou pasé
Družstevní záložny, kampeličky, vždyť je to jedno a totéž, mohla by si řada z nás říct. Ono to není ale zdaleka tak jednoduché a především „černé“.
Kampeličky dobře známe!
Ještě v živé paměti máme zprávy o zkrachovalých kampeličkách a o bývalých klientech, kteří bolestivě přišly o své mnoholeté úspory. Důvěra ve finanční instituce tohoto typu rapidně klesla.
Pokud se však podíváme do hlubší minulosti zjistíme, že měly družstevní záložny pevné místo na trhu. Se změnou režimu však na čtyři desítky let zmizely a jejich návrat umožnila až změna režimu.
Společně s nastolením tržního hospodářství zde opět vyvstala možnost družstevní záložny zakládat. V tomto období nastal boom v mnoha odvětvích, finančnictví nevyjímaje. Družstevní záložny vznikaly doslova jako „houby po dešti“, neměly sílu v kapitálu ani odbornosti zakladatelů. Zásadní roli hrála také skutečnost, že český právní systém měl značné mezery. Tato kombinace se proto prakticky dvěma třetinám všech kampeliček z polistopadové doby stala osudnou. Kolem přelomu tisíciletí následovaly hromadné krachy a klientům nezbyla ani naděje, že by své úspory někdy mohli získat zpět.
Kampelička v novém
V novém tisíciletí však naši zákonodárci udělali jeden velký krok směrem k lepšímu – vytvořili vhodné legislativní prostředí pro instituce tohoto typu. Tím dali šanci navrátit kampeličkám jejich dobré jméno a místo na trhu. Družstevní záložny tak jsou bezpečnými institucemi fungujícími pod dohledem státu.
Produkty záložen
Družstevní záložny mohou svým klientům nabídnout řadu služeb. Mezi ně patří například běžné účty, úvěry, leasingy, otevírání akreditivů, ručení za půjčky a úvěry, zajišťování inkasa či operace s měnami. Je tedy patrné, že šíře služeb zaujme běžné občany i podnikatele.
Staňte se členem
Pokud chcete služeb družstevní záložny využívat, musíte splnit jednu podmínku – stát se jejím členem. Je to prakticky totéž, co se vyřizuje při zakládání účtu v bance. Je třeba vyplnit příslušný formulář, legitimovat se doklady a vložit počáteční vklad, někdy zaplatit vstupní poplatek.
Lepší úroky
Mezi jedno z lákadel družstevních záložen jsou termínované vklady. Často mají totiž podstatně zajímavější úročení vkladů než jakákoliv banka.
Pokud právě tato skutečnost někoho děsí a vzbuzuje v něm nedůvěru, vůbec nemusí. Družstevní záložny jsou totiž pod dohledem České národní banky a veškeré vklady jsou pojištěny do 100 procent objemu, maximálně do 50 000 euro.
Článek Družstevní záložny nejsou pasé byl publikován 3. ledna 2010 v 20.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Fio, ryze česká banka dobývá trh 26.07.2010 01.00
- Srovnání spořících účtů 09.03.2011 00.00
- Co rozhoduje o tom, zda dostanete, či nedostanete půjčku? 29.08.2022 00.00
- Kontokorentní úvěr 14.10.2008 13.52
- Finanční slovník (J - L) 25.12.2008 17.45
Top 10
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Založení evroské akciové společnosti
- Karty společnosti VISA
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Potřebujete si půjčit ihned a banka vám nepůjčí?
- Nebankovní půjčky? I pro nezaměstnané!
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Co když si chci půjčit na Slovensku?
- Blumingo.trade: Šance pro každého, kdo chce investovat
- Kryptoměna jako zajímavá investice
Tagy
pojištění důchod crm Pojištění domácnosti euro půjčka půjčky Investiční zlato banky investice