Kontokorentní úvěr

Kontokorentní úvěr

Kontokorentní úvěr

Kontokorentní úvěr může banka poskytnout klientovi, který má u dané banky založený účet tím, že mu umožní povolené přečerpání jeho účtu (čerpat do mínusu). Jedná se o běžný druh úvěru a velmi často využívaný. Hlavní parametr tohoto úvěru je úvěrový limit, tedy částka, kterou banka klientovi poskytne. Výše úvěrového limitu je obvykle stanovena jako dvojnásobek nebo trojnásobek kreditního obratu na účtu. Například pokud by úvěrový limit banka stanovila jako dvojnásobek kreditního obratu a na účet by měsíčně byla připisována částka 10 tis. Kč (například mzda), činil by pak úvěrový limit 20 tis. Kč.

Podmínky kontokorentního úvěru

Nejdůležitější podmínkou, pro získání tohoto úvěru, je mít založený účet u banky, ve které hodláme tento úvěr čerpat. U některých bank je vyžadováno, aby byl účet veden po dobu alespoň 3 měsíců. Další podmínkou je již výše popsaný kreditní obrat na účtu a dále dodržovat minimální zůstatek na účtu. Úroková sazba u kontokorentního úvěru se liší podle bankovní instituce, ale obecně se pohybuje v rozmezí od 11% do 18%, v případě družstevní záložny FIO se úrok pohybuje okolo 8%. Podrobnější srovnání úrokových sazeb jednotlivých bank je na stránkách http://www.penize.cz/…rentni-uvery nebo na webu jednotlivých bank.

Splatnost úvěru

Splatnost kontokorentního úvěru se liší v závislosti na bankovní instituci, nicméně bývá velmi podobná. Obvykle tato lhůta bývá 180 dní. Některé banky posílají klientům po uplynutí poloviny této doby informační dopis a 14 dní před skončením lhůty ještě klienta kontaktuje operátor (neplatí u všech bank!!!) s upomínkou na vyrovnání účtu. Velkou výhodou kontokorentu je, že nejsou stanoveny žádné pevné splátky a peníze stačí vrátit jednorázově během dané lhůty. Navíc stačí, aby se váš účet nacházel pouze 24 hodin v „ plusu“ a můžete prostředky opět čerpat. Tento typ úvěru slouží na krátkodobé překlenutí nesouladu mezi vašimi příjmy a výdaji. V tomto ohledu vychází kontokorent o něco lépe než kreditní karta, neboť u té jsou stanoveny pevné splátky (stanoveny jako procento z čerpaných prostředků) a navíc úrokové sazby jsou u karty vyšší.

Studentský kontokorent

Studentský kontokorent je kapitola sama pro sebe. Tyto kontokorenty jsou vázány na studentský účet, který poskytuje studentům řadu zvýhodnění, stejně tak jsou příznivější i podmínky pro získání tohoto úvěru. V první řadě výše úvěrového limitu není vázána na kreditní obrat na účtu, ale bývá stanovena bankou, takže stačí potvrzení o studiu, index nebo nějaký jiný další doklad potvrzující vaše studium a můžete vesele čerpat. Výše limitu se může lišit podle ročníku VŠ nebo VOŠ a pohybuje se od 5 do 20 tisíc Kč. Další výhodou oproti běžnému kontokorentu jsou nižší úroky a delší splatnost úvěru. Podrobnější informace o jednotlivých nabídkách kontokorentního úvěru jsou dostupné na internetových stránkách jednotlivých bank.

Článek Kontokorentní úvěr byl publikován 14. října 2008 v 13.52 v rubrice Půjčky. Autorem článku je Michal Skalický. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...