Úvěr ze stavebního spoření, cesta k bydlení

Tagy:  úvěr, úvěr ze stavebního spoření, překlenovací úvěr, hodnotící číslo, stavební spoření, bytové potřeby

Úvěr ze stavebního spoření, cesta k bydlení

Stavební spoření je oblíbeným způsobem zhodnocování peněz. Někteří z nás ho zakládají skutečně za účelem spoření pro řešení situace s bydlením. Abychom však mohli bydlení z takto uspořených prostředků financovat, nemusíme čekat plných šest let. Můžeme si totiž vzít úvěr ze stavebního spoření a začít se vším už mnohem dříve. Někteří stavebního spoření využívají právě kvůli získání úvěru.

Dva důležité pojmy

Nejdůležitějším pojmem je přirozeně právě úvěr ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření je jinak nazýván také jako klasický či řádný úvěr. Vždy se váže na stavební spoření.

Dalším pojmem je úvěr překlenovací. I ten se vztahuje ke stavebnímu spoření,nejedná se však o řádný úvěr. Tento úvěr slouží pro případy, kdy ještě řádný úvěr není možné získat.

Řádný úvěr

Získání řádného úvěru ze stavebního spoření je podmíněno několika skutečnostmi. Žadatel musí mít stavební spoření a musí spořit minimálně dva roky. Tato dvouroční lhůta se nazývá čekací lhůta a není možné ji žádným způsobem ovlivnit. Další podmínkou získání řádného úvěru je naspoření jisté části cílové částky. Třetí podmínkou je dosažení určité hodnoty tzv. hodnotícího čísla. Pro získání úvěru musíme splnit další drobnější podmínky. Jednou z nich je například prokázání účelu. Tyto úvěry jsou totiž účelově vázány na řešení situace bydlení.

Možnosti ovlivnění získání úvěru

Pro rychlejší získání můžeme udělat několik kroků. Prvním může být stanovení nižší cílové částky. Tímto ovšem také snížíme celkovou možnou výši úvěru. Další možností je ukládání vyšších částek na spořící účet. Také volba tarifu nám může pomoci.

Magické hodnotící číslo

Hodnotící číslo je ukazatel, kterého využívají spořitelny k hodnocení klienta. Vyjadřují jím jeho bonitu, tedy spolehlivost a vhodnost z hlediska poskytnutí úvěru. Každá ze spořitelen má vlastní postupy k určení jeho hodnoty. Svoji váhu má doba, po kterou jsou peníze již na spořícím účtu, již uspořená částka, cílová částka a zvolený tarif.

Účelovost úvěru

Úvěr ze stavebního spoření je účelově vázán. To znamená, že tato získané prostředky můžeme skutečně použít pouze na řešení bydlení. Jejich přesné využití je vymezeno jako bytové potřeby, jimiž se zabývá novela zákona č. 423/2003 Sb. Mezi tyto účely patří například výstavba či koupě bytu nebo domu, koupě pozemku za účelem výstavby domu či splacení půjčky na financování bytových potřeb.

Článek Úvěr ze stavebního spoření, cesta k bydlení byl publikován 16. prosince 2009 v 00.00 v rubrice Spoření. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...