Nacházíte se: Úvodní stránka > Ostatní > Kdo šetří, má za tři! Víte, jak snížit náklady na ohřev vody?
Žijeme v době, kdy si bez teplé vody – stejně jako třeba elektřiny – neumíme představit život. Stinnou stránkou jsou bohužel nezanedbatelné náklady na ohřev vody, které představují významnou „minusovou“ položku v rozpočtech domácností. V průměru totiž zahrnují 20–25 % výdajů, které běžná rodina investuje do energií, přičemž u pasivních domů je toto číslo až dvojnásobné. Šetrným a racionálním chováním však lze tyto výdaje významně snížit. Stěžejní roli přitom hraje vhodně zvolený způsob ohřevu vody.
První možností jak v domě nebo bytě ohřát vodu představují průtokové ohřívače, které mohou být buď elektrické, nebo plynové. Své hlavní využití nacházejí v domech, kde k ohřevu dochází elektrickou energií a také chatkách a chalupách, kde k ohřevu vody na sprchování apod. nedochází vůbec. V létě při vysokých teplotách je v takových obydlích zbytečné ohřívat celý bojler. Na druhou stranu, v kuchyni potřebujete ohřátou vodu prakticky kdykoliv sáhnete na baterii. A právě zde vám prokáže dokonalou službu průtokový ohřívač. Komu by se chtělo kvůli každé maličkosti ohřívat vodu na sporáku nebo v konvici, no ne?
Průtokové ohřívače poháněné elektřinou dokáží eliminovat teplotní výkyvy a voda se ohřeje prakticky okamžitě. Tyto plusy v rychlosti ohřevu jsou vykoupeny nutností vyššího příkonu oproti zásobníkům a nad příkon 3,5 kW napojení na třífázový proud. Tímto způsobem lze ohřát množství vody, které je přímo závislé na instalovaném příkonu konkrétního ohřívače; můžete si totiž stejně dobře pořídit „obra“, který s příkonem 27 kW ohřeje za minutu 13 litrů, a stejně tak malý ohřívač s efektivním průtokem 1,7 l za minutu. Elektrické ohřívače jsou populární zejména v menších domácnostech. Jiné, byť třeba z dlouhodobého hlediska úspornější způsoby ohřevu mají totiž dlouhou ekonomickou návratnost prvotní vysoké investice.
Úspora spočívá v tom, že elektrické průtokové ohřívače neohřívají vodu na nejvyšší teplotu, ale pouze na takovou, kterou potřebujete. Díky tomu uspoříte velkou část energií. Ohřev neprobíhá neustále, ale pouze v okamžiku, kdy vodu spustíte. Teplou vodu máte k dispozici okamžitě a nemusíte čekat, než se odtočí studená voda ze vzdáleného zásobníku.
Vyzkoušejte například praktický průtokový ohřívač Wterm DELPO 3,5 DP. Jeho příkon 3,5 kW dokáže při průtoku 1,7l/min zahřát vodu o 30 °C.
Nejčastěji v domácnostech narazíme na bojlery, celým názvem „zásobníkové ohřívače vody“. Zásobníkové ohřívače dále rozlišujeme na ty s přímým ohřevem a nepřímým ohřevem. Bojlery s přímým ohřevem vodu zahřívají při spalování plynu nebo ohříváním od elektrické topné vložky. Bojlery s nepřímým ohřevem vody mají tu výhodu, že je lze napojit na libovolný kotel nebo jiný zdroj tepla např. tepelné čerpadlo, solární ohřev.
Pokud máte vyšší stropy, je nejlepší variantou zvolit bojler, který je možné instalovat do vodorovné (horizontální) polohy. V takovém případě jej můžete umístit v koupelně nebo třeba technické místnosti pod strop a následně jej překrýt sádrokartonem, pamatujte však na přístup k výměně ochranné anody. Jednak ušetříte místo, a jednak vám zásobník nenaruší interiér.
Důležitá je velikost bojleru. Obecně počítejte, že denní spotřeba teplé vody ohřáté na cca 55 °C činí mezi 50 a 80 litry na osobu. Záleží tak zejména na velikosti domácnosti a počtu v ní žijících osob. Paleta pro výběr je skutečně široká. Existují jak maličké 30l bojlery, které se hodí např. do malé chatky, ale i objemné kolosy, které umí i za 5 hodin přeměnit stovky litrů studené vody na teplou.
Hlavní předností je akumulace teplé vody. Bojler ohřívá vodu v noci, kdy odebíráte elektřinu v levnějším tarifu. Během dne pak můžete vodu čerpat na vícero odběrných místech (dřez, umyvadlo, sprchový kout, vana atd.). Když teplou vodu bezezbytku spotřebujete, spustí se bojler i během dne, byť za úplně jinou cenu než v noci v závislosti na konkrétním tarifu.
Základní vlastnosti pro rozhodnutí
Můžete vyzkoušet například Wterm FAFU 5 DP – malý beztlaký zásobník, u kterého se dá nastavit teplota vody pomocí termostatu. Díky příkonu 1500 W dokáže tento zásobník ohřát vodu z 15 °C na 80 °C během 20 minut. K němu je dodána příslušná stojánková páková baterie.
Ohřívat vodu lze i za pomoci solární technologie. Pro zajištění ohřevu vody pro typickou rodinu o dvou dospělých a dvou dětech jsou zapotřebí 3 kolektory pracující na principu fototermiky. Budeme-li se bavit čistě o užitkové vodě, využijete „soláry“ zhruba 6 měsíců v roce, a to od dubna do září. Plusem je, že ploché vakuové kolektory fungují i při nízkých teplotách, a navíc je lze snadno kombinovat s dalšími zdroji, typicky plynem nebo elektřinou. O regulaci se v závislosti na teplotě postará sama technika.
Pokud byste chtěli pomocí solárních panelů i částečně topit, museli byste investovat do cca 6 kolektorů. Tento způsob vytápění je vhodný pro moderní, nízkoenergetické a pasivní (eventuálně i polopasivní) domy s dokonalou izolací. Pokud vaše stavba toto kritérium splňuje a výkon termického systému bude vhodně dimenzovaný, máte všechny předpoklady pro to, aby se vám vysoká vstupní investice v budoucnosti vrátila. Jestliže uvažujete o pořízení solárního řešení, velkým lákadlem je aktuálně možnost využít až do roku 2021 dotaci Nová zelená úsporám.
Bez ohledu na použité technologie můžeme nemalé finanční prostředky ušetřit každodenním chováním a způsobem nakládání s teplou vodou.
„Pusťte chlup“ a vyměňte staré, nehospodárné baterie za nové. Pomocí pákových se snadno reguluje množství vody, a na termostatických teplotu dokonce jen nastavíte a ona ji reguluje sama. Ušetříte za vodu, která zbytečně proteče bez užitku během toho, kdy nastavujete vhodnou teplotu. Uvádí se, že zatímco staré baterie za minutu vyčerpají kolem 20 l vody, ty moderní s propracovanou regulací za stejnou dobu vypustí cca 10–15 litrů. Zároveň touto úsporou mnohdy vyřešíte problém s nedostatečnou kapacitou bojleru. Tuto investici však při použití sofistikovaného řešení průtokovým ohřívačem nemusíte absolvovat, neboť požadovanou teplotu si nastavíte přímo na ohřívači jako například u typu EPPE.
Skvěle umí posloužit i perlátory, tedy malá zařízení s pořizovací cenou v řádech desetikorun, která se starají o souvislý proud vody po cestě z kohoutku, a to bez protékání po jeho vypnutí. Návratnost je okamžitá.
4×. Tolikrát je sprchování ekonomičtější než koupání ve vaně. Pokud ale trváte na koupeli, alespoň si ji každý den nenapouštějte plnou. Ve sprše pak pomůže ušetřit tzv. škrticí kroužek v hadici, a to až o 25 %.
Během čištění zubů mějte vypnutý kohoutek a zapněte vodu pouze na opláchnutí kartáčku a následné omytí obličeje nad umyvadlem. Ideálně se pak dostanete na hodnotu cca 0,4–0,6 l spotřebované teplé vody na jedno vyčištění.
Základem úspory při mytí nádobí je nová myčka, která pracuje efektivně, nikde neteče atd. Pokud z nějakého důvodu preferujete ruční mytí, napusťte si nejprve plný dřez a poté začněte s umýváním nádobí. Pod tekoucí vodou jej na závěr už pouze opláchněte.
Mytí rukou je základ hygieny a našeho zdraví. Tady nešetřete a ruce si vždy omyjte pořádně mýdlem a teplou vodou.
Hledáte vhodné řešení pro zpracování mezd? Doporučujeme využívat nejrozšířenější mzdový software v České a Slovenské republice od Vemy.
DomaciFinance.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.