Pokuty za dopravní přestupky

Tagy:  pokuty, dopravní přestupky, nehody, správní řízení, správní orgán

Pokuty za dopravní přestupky

Dopravní přestupky sice někdy zůstávají bez povšimnutí, někdy ale mohou řidiči značně zkomplikovat život. Zde existuje jen jedna rada: vyhnout se jim.

Dvojité potrestání

U velké části přestupků se setkáváme s dvojitou penalizací. Jednak se platí pokuta dle rozmezí pro daný přestupek, také se ale „naúčtuje“ odpovídající počet bodů. U závažnějších přestupků se také samozřejmě uděluje zákaz řízení na určitou dobu, existuje i možnost odnětí svobody.

Blokové pokuty

Co se týče blokových pokud, ty se uplatňují pouze u menších přestupků, tedy u přestupků ohodnocených na čtyři body a méně. U závažnějších přestupků se s blokovou pokutou můžeme setkat pouze u nezastavení na signál, který zastavení přikazuje či na nezastavení na takový pokyn při řízení dopravy oprávněnou osobou, a potom také u vjíždění na železniční přejezd, když je to zakázáno.

Blokové pokuty se udělují zpravidla do výše dvou tisíc korun, v některých případech je limit posunut na 2500.

Správní řízení

Pokuty mohou být placeny na místě, což jsou tzv. blokové pokuty, nebo až později na základě správního řízení. Správní řízení je započato správním orgánem ve lhůtě 60ti dnů poté, co se o ní příslušný orgán dozvěděl. Lhůta však není zásadní a může být prodloužena. Řízení započíná předložením důkazů proti řidiči a ústním projednáním. Poté se celý případ prošetřuje, hodnotí se důkazy, až je nakonec stanoven postih – pokuta, případně zákaz řízení. Proti němu je možnost se odvolat. V případě viny řidiče hradí také náklady na správní řízení, a to ve výši tisícikoruny.

Co přijde nejdráže

Skupina nejzávažnějších přestupků zajišťuje řidiči hned sedm trestných bodů. Nejpřísněji je hodnoceno řízení ve stavu nezpůsobilosti po požití alkoholu či jiných návykových látek. Pokuta do výše 50 tisíc či odnětí svobody až na tři roky. Také způsobení dopravní nehody a něčí smrti v důsledku porušení povinnosti řidiče může přinést a deset let odnětí svobody a zákaz řízení na stejně dlouhou dobu.

„Nejslabší“ přestupky

Skupina přestupků ohodnocená jedním bodem je charakteristická pro blokové pokuty do výše 2000 korun, ve správním řízení pak až do výše 2500. Nalezneme zde například pokutu za neoprávněné užití výstražných světel, porušení povinností v souvislosti s pěší zónou nebo třeba neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu.

Nejčastější dopravní přestupky

Dle statistik obecně vedou 4 typy přestupků. Jedná se o překročení maximální povolené rychlosti, nepřipoutání se bezpečnostním pásem, používání mobilního telefonu za jízdy a nakonec řízení vozidla bez příslušného oprávnění.

Článek Pokuty za dopravní přestupky byl publikován 11. března 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...