Platy státních zaměstnanců na rok 2011

Tagy:  platy, krize, snižování platů, učitelé, lékaři, škrty, mzdy, státní sféra, státní správa, veřejná správa, 2011

Platy státních zaměstnanců na rok 2011

Krize přinesla škrty v rozpočtech a možná i špatnou zprávu pro státní zaměstnance. Jak je to tedy s platy státních zaměstnanců v roce 2011?

Princip vyplácení státních zaměstnanců

Odměňování státních zaměstnanců se provádí na základě příslušných zákonů a tabulek. Zaměstnavatel je tedy limitován ze strany státu co se týče určování výše platu. Nově zavedená pravidla prý mají napomoci mimo jiné motivovat zaměstnance v rámci tohoto systému odměňování.

Škrty v rozpočtech

Vláda nachystala na tento rok škrty, které mají zajistit přibližně sedm miliard ušetřených na platech státních zaměstnanců, což je zhruba jedna desetina. Vydala proto dokumenty upravující problematiku platů.

Snižování platů

Všichni zaměstnanci ve státní i veřejné správě jsou odměňováni na základě tarifní tabulky, která obsahuje celkem 12 stupňů, s výjimkou pedagogů. Jedná se tedy o policisty, hasiče, příslušníky bezpečnostních sborů, celní správy, vězeňské služby a dalších složek. Celkem to dle odhadů postihne přibližně 65 tisíc pracovníků.

Novinkou v oblasti platů se stává možnost nezohledňovat počet odpracovaných let. Označováno je to jako pásmové odměňování.

Výjimka ve škrtech: pedagogové

Po změně ve vyplácení pedagogů se volá již dlouho, tento rok tedy vláda začíná s opatřeními i v této sféře. Pro odměňování pedagogů se používají dvě tarifní tabulky, které jsou charakteristické 16 platovými třídami a pěti stupni. Jedna z těchto tabulek je určena těm pracovníkům, kteří nedosahují potřebné kvalifikace. Mezi učiteli by si měli polepšit nejvíce mladí pedagogové, kteří byli dříve díky nedostatečné praxi hůře hodnoceni. Pozitivní rozdíly na výplatní pásce by měli zaznamenat i pedagogové působící na vysokých školách.

Problematika platů pro lékaře

Konec roku 2010 a počátek roku 2011 se vyznačovat napjatou situací v otázce platů lékařů. Vláda však prozatím hovoří o změnách až pro rok 2012, dříve by se pravděpodobně situace dle nynějších odhadů dle představ lékařů ubírat neměla. Nový ministr zdravotnictví je však dle jeho slov připraven o navýšení rozpočtu jednat, pro letošek slibuje náplast v podobě 2 miliard korun.

Smluvní platy

Další novinkou v oblasti odměňování je zavedení tzv. smluvních platů. Tyto platy se týkají zaměstnanců od 13. třídy výše, ale také těch, kteří nedisponují požadovanou kvalifikací a na jejichž místo je problematické někoho přijmout.

Článek Platy státních zaměstnanců na rok 2011 byl publikován 28. února 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...