Státní dluhopisy - vhodná investice?

Tagy:  dluhopisy, státní dluhopisy, investice, státní pokladniční poukázky, výnos

Státní dluhopisy - vhodná investice?

Každý, kdo hledá možnosti investování, se jistě setká s pojmem státní dluhopisy. Státní dluhopisy sice patří za určitých podmínek mezi relativně jisté investice, i přesto se však vyplatí o nich něco vědět.

Dluhopisy emitované státem

Jak už název napovídá, jedná o dluhopisy vydané státem. Stát si tímto způsobem vypůjčuje od obyvatel finanční prostředky, které jim poté vrátí navýšené o výnos. Emise, tedy vydávání státních dluhopisů může sloužit ke dvěma základním účelům. Ten první je prostý, má zajistit potřebné finanční prostředky, které stát potřebuje, ale momentálně jimi nedisponuje. Stát si tedy jednoduše půjčí od svých občanů. Děje se tomu tak například v souvislosti se státním dluhem

Druhou možností je využití státních dluhopisů jako prostředku k monetární restrikci, tedy ke snížení množství peněz v oběhu. Takový krok je výsledkem rozhodnutí orgánů činných v oblasti monetární politiky.

Stát emituje dluhopisy v podstatě nepřetržitě. Informace o jednotlivých emisích nalezneme například na stránkách Ministerstva financí.

Investice do dluhopisů

Jelikož je v případě státních dluhopisů dlužníkem stát, jedná se na první pohled o jistou investici. Stát vydává krátkodobé dluhopisy, tzv. státní pokladniční poukázky, a středně a dlouhodobé dluhopisy. Státní pokladniční poukázky mají splatnost maximálně 1 rok, úrokovým výnosem je rozdíl mezi emisní a jmenovitou hodnotou dluhopisu. Podle některých odborníků jsou pouze tyto státní dluhopisy bezpečnou volbou. Dluhopisy středně a dlouhodobé mohou být i u stabilních ekonomik riskantní. Očekává se ale u nich vyšší výnos.

Výnos z dluhopisů se daní srážkovou daní ve výši 15 %, výnos bude vyplácen už o tuto daň snížený.

Kde nakupovat státní dluhopisy

Státní dluhopisy se prodávají prostřednictvím dražeb, jejichž seznam je opět k dispozici na stránkách Ministerstva financí. K těmto dražbám mají přístup ale jen vybrané subjekty, běžnému člověku jsou zcela nedostupné. Lidé mají možnost nakupovat státní dluhopisy prostřednictvím bank a dalších institucí, které jediné mají přímo na trh se státními dluhopisy přístup. Státní dluhopisy mohou být často také součástí investičních portfolií.

Česká republika má v plánu časem umožnit přímý prodej státních dluhopisů běžným občanům.

Článek Státní dluhopisy - vhodná investice? byl publikován 24. listopadu 2009 v 18.00 v rubrice Investice. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...