Zaměstnanecké benefity - vyznáte se v nich?

Tagy:  zaměstnanec, zaměstnavatel, benefit, mzda, pracovní poměr, odměna, odměňování

Zaměstnanecké benefity - vyznáte se v nich?

Zaměstnanecké benefity se již dotýkají velké části zaměstnanců. Víte však, co všechno se za nimi skrývá?

Co je zaměstnanecký benefit?

Zaměstnaneckým benefitem je v podstatě jakékoliv plnění zaměstnavatele vůči zaměstnanci, které probíhá nepeněžní formou.

Nabídka je široká

Zaměstnaneckých benefitů, kterých se v zaměstnání můžeme dočkat, je pěkná řádka. Řada z nich se již v České republice dobře zabydlela, jiné bychom hledali těžko. Jejich nabídka závisí vždy na možnostech a ochotě zaměstnavatele. Mezi benefity patří stravenky, využívání výpočetní techniky pro osobní účely, ale třeba i dovolené či akcie.

Oblíbené z oblíbených

Již standardem se staly stravenky. Jsou velmi oblíbené a těžko by za sebe hledaly náhradu, pokud by jim odzvonilo. Dalším velmi vítaným benefitem je týden dovolené navíc. Oblibě se také těší pojištění a další podobné produkty, především pak penzijní připojištění či životní pojištění.

Volnočasové benefity

Jednou ze skupin benefitů jsou tzv. volnočasové benefity. Tyto benefity se nějakým způsobem dotýkají trávení volného času zaměstnanců. Obvykle se jedná o poukázky či příspěvky na sportování, wellness, dovolenou nebo třeba masáže či rehabilitaci. Není třeba dodávat, že je tento typ benefitů prospěšný zdraví pracovníků, a to jak psychickému, tak fyzickému. Do této skupiny spadá také kultura.

Některé společnosti si již zvykly pořádat pro své zaměstnance různé volnočasové aktivity. Sportovní turnaje, výlety a exkurze, nebo třeba pobytové zájezdy ve vyšších pozicích už jsou v některých firmách standardem.

Zásobování firemní produkcí

Zejména výrobní podniky mohou svým zaměstnancům poskytovat výrobkové balíčky. Prací prášky, nápoje nebo třeba maso či jogurty, i to může být zaměstnaneckým benefitem. Tento typ benefitu může být velmi vítaný pro obě strany.

Prodej vyřazeného majetku

V některých firmách se poměrně dobře zavedlo odprodávání vyřazeného majetku zaměstnancům. Například u automobilů se jedná o příjemnou záležitost, jelikož obměna vozového parku bývá poměrně častá a zaměstnanec má možnost vůz, na který byl již zvyklý, odkoupit.

Význam benefitů

Benefity mají být především nástrojem motivace zaměstnanců. V mnoha případech jsou však výhodnější formou plnění zaměstnancům, a to jak pro zaměstnance, tak především pro samotné zaměstnavatele.

Článek Zaměstnanecké benefity - vyznáte se v nich? byl publikován 30. srpna 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...