Registr exekucí, tak dlouho očekávaný systém

Tagy:  registr exekucí, registr dlužníků, exekuce, exekutor, exekuční řízení, informace

Registr exekucí, tak dlouho očekávaný systém

Není tajemstvím, že se počet exekucí každoročně zvyšuje a situace začala připomínat džungli. Právě uklidnit, urovnat tuto situaci si klade za cíl veřejný registr exekucí, tzv. Centrální evidence exekucí (CEE). Po jeho existenci se volalo po dlouhá léta, nyní je konečně na světě.

Informace jsou velmi důležité

Před spuštěním tohoto centrálního systému byl velký problém získat potřebné informace související s finančním zdravím, lépe řečeno s finančními problémy dalších subjektů. Částečně se jedná o soukromé údaje, pochopitelně, v obchodním styku jsou ale tyto informace více než důležité, často rozhodují o přežití. Firmy neměly možnost získat potřebné informace o možném budoucím obchodním partnerovi. To samozřejmě mohlo vést k velkým nepříjemnostem, třeba v podobě druhotné platební neschopnosti.

Co je registr dlužníků?

Tento registr je veden a spravován Exekutorskou komorou České republiky. Jedná se o veřejný seznam, do kterého zanášejí zápisy samotní exekutoři, vždy na základě příslušného pověření. Všechny aktivity spojené s tímto registrem mají oporu v zákonech.

Do tohoto registru se zaznamenávají exekuce, po ukončení exekučního řízení jsou data opět smazána. Jelikož se jedná o registr vedený Exekutorskou komorou České republiky, neobsahuje veškeré exekuce vedené proti jednotlivým subjektům. Nenajdeme zde například záznamy o exekucích vedených finančními úřady, pojišťovnami, orgány státní správy či samosprávy.

Pro zajímavost, ke dni 30. 9. 2010 bylo vedeno v tomto registru exekucí bezmála 1.340.000 exekucí.

Omezený přístup k datům

Systém samozřejmě nezpřístupňuje veškerá data široké veřejnosti. Množství informací je dostupné pouze oprávněným uživatelům, kterými jsou v tomto případě zejména samotní exekutoři.

Jak potřebné informace získat?

Nahlédnutí do veřejně přístupných částí registru je zpoplatněno. Prvním krokem k těmto informacím je registrace na webových stránkách registru. Ihned v počátku je třeba vložit do systému minimální částku. Na základě vygenerovaného hesla pak už každý registrovaný může vyhledávat potřebné záznamy. Zpoplatnění poskytnutí informací se odvíjí od počtu shlédnutých záznamů v roce. Poplatek začíná na 60 korunách za záznam.

Celý postup registrace i vyhledávání záznamů je popsán na webových stránkách registru.

Článek Registr exekucí, tak dlouho očekávaný systém byl publikován 8. října 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...