Registr dlužníků

Tagy:  Centrální registr dlužníků, Bankovní registr, Nebankovní registr, Registr státní správy

Registr dlužníků

Registr dlužníků

Centrální registr dlužníků je informační systém, který umožňuje vyhledávat nesplacené závazky ekonomických subjektů registrovaných v České republice. Tento registr je propojen s registry v Evropské unii, Spojených státech amerických a dalších zemí.

Jak registr funguje

Tento systém zobrazuje údaje vedení v jednotlivých registrech státní správy, bankovních institucí a databází soukromých subjektů. V těchto registrech se nacházejí osoby, které mají nesplacené závazky vůči svým věřitelům. Cílem tohoto registru je ochránit obchodní subjekt před špatnou investicí, nebo naopak výrazně zvýšit vymahatelnost pohledávek. Registr dlužníků poskytuje následující základní služby:

Vyhledávání dlužníků v registru

Poskytuje potvrzení o bezdlužnosti (písemný doklad prokazující Vaši platební bezúhonnost v národních i nadnárodních databázích dlužníků).

Kontrolu závazků a bonity.

Pomocí systému CERD (centrální registr dlužníků) můžete vkládat také dlužníky do databáze. Vaše vložená pohledávka je v systému uchovávána po dobu tří měsíců. Během této doby je možné tuto pohledávku také vložit do burzy pohledávek. Pokud by někdo vložil do systému neexistující pohledávku, s cílem někoho poškodit, se vystavuje riziku soudního postihu.

Přístup do registru dlužníků

Pro získání přístupu do registru dlužníků je nutná registrace. Registrace do systému CERD je rozdělena dle typu subjektu. Díky základní bezplatné registraci do systému je možné získat řadu služeb zdarma a možnost objednat si placené služby.

Jednotlivé typy subjektů:

Občan (nepodnikající osoba) – v případě tohoto typu subjektu získáte registrací možnost získat informace o své osobě (výpis o bezdlužnosti, kontrola svých závazků, kontrola závazků v zahraničí).

Firma, podnikatel (OSVČ) – v tomto případě bezplatnou registrací je možné získat doklady o bezdlužnosti, kontrolovat své vlastní závazky nebo vyhledávat závazky ostatních ekonomických subjektů a lidí.

Banka (s platnou licencí ČNB) – přístup do bankovních a nebankovních registrů, které bankovním institucím poskytují negativní informace. Banky využívají například při schvalování úvěrů, kdy si prvně ověří, zda žadatel není uveden v některém z registrů.

Registrace PRESS – přístup je speciálně navržen pro novináře zabývající se korupčním jednáním zaměstnanců, manažerů, politiků, lobbistů, policistů a úředníků. CERD je provozovatelem největší protikorupční lin­ky.

Podrobný přehled jednotlivých typů registrací podle subjektu je možné nalézt na odkazu: https://www.centralniregistrdluzniku.cz/registrace.htm. Domovské stránky CERD pak přímo na odkazu: https://www.centralniregistrdluzniku.cz/.

Článek Registr dlužníků byl publikován 18. března 2009 v 14.47 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Michal Skalický. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...