Registr živnostenského podnikání aneb Živnostenský rejstřík v kostce

Tagy:  podnikání, podnikatel, živnost, živnostník, Živnostenský rejtřík, CzechPOINT, ič

Registr živnostenského podnikání aneb Živnostenský rejstřík v kostce

Registr živnostenského podnikání, kratším názvem Živnostenský rejstřík je jedním ze základních pojmů souvisejících s podnikáním. Znát by měli nejen ti, kteří jsou podnikatelsky aktivní, ale také všichni běžní občané, kterým se mohou tyto informace jednou velmi vyplatit.

Registr živnostenského podnikání

Živnostenský rejstřík je registr všech osob vlastnících živnostenské oprávnění a schraňující předepsané údaje o nich.

Jaké údaje v Registru živnostenského podnikání nalezneme?

Každý zápis v rejstříku obsahuje povinné údaje. Některé z nich jsou společné jak fyzickým, tak právnickým osobám. Mezi ně patří například identifikační číslo subjektu, předmět podnikání, údaje o provozovně či provozovnách včetně informací o období, ve kterém je zde živnost provozována, dále doba platnosti živnostenského listu či koncesionářské listiny, ale také třeba prohlášení či zrušení konkurzu. V případě fyzických osob je to pochopitelně také jméno a příjmení podnikatele či obchodní firma, u právnické osoby jméno společnosti.

Proč hledat v Živnostenském rejstříku?

Důvodů, proč se do Živnostenského rejstříku podívat, může být mnoho. Tato databáze nám především pomůže v okamžiku, kdy potřebujeme získat informace o jiné i třeba jen potenciálně podnikající osobě, a to ať už v případě navazování obchodních vztahů či podepisováním smlouvy s novým zaměstnancem. Údaje totiž mohou odhalit zcela nové a často zásadní informace například o schopnosti dostát svým závazkům či střetu zájmů.

Hledání v Živnostenském rejstříku

Hledání údajů v Živnostenském rejstříku je více než snadné. Nejrychlejší a nejpohodlnější cestou k nim je především internet a řada webových stránek, které nám k němu umožňují přístup. Registr živnostenského podnikání a jeho databáze najdeme například přímo na stránkách spravovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu, a to na adrese www.rzp.cz.

Získání informací z Registru živnostenského podnikání

Do Registru živnostenského podnikání má právo nahlédnout kdokoliv. Toto právo se však omezuje pouze na veřejnou část. Každý nahlížející má navíc možnost získat opis z tohoto rejstříku. V případě zájmu o nahlédnutí do neveřejné části je po zájemci požadováno doložení právního zájmu.

Výpis z Živnostenského rejstříku

Výpis z Rejstříku živnostenského podnikání je možno získat na mnoha místech, nejsnazší cestou je pravděpodobně Czech POINT, kam stačí přijít s identifikačním číslem.

Někomu může být také velmi užitečná informace, že lze nechat udělat i výpis potvrzující neexistenci určitého subjektu v rejstříku.

Článek Registr živnostenského podnikání aneb Živnostenský rejstřík v kostce byl publikován 23. února 2011 v 00.00 v rubrice Podnikání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...