Zdražování - stojí za ním stávky i přírodní katastrofy

Tagy:  inflace, zdražování, ceny, nabídka, poptávka, DPH, spotřební daň

Zdražování - stojí za ním stávky i přírodní katastrofy

Zdražování je něco, co je jen těžko všeobecně přijímáno. Co ale za ním stojí, čím je způsobováno, je nevyhnutelné?

Důvodů je na tisíce

Důvodů, proč dochází ke zdražování, je opravdu spousta. Často je ale zdražováno jenom proto, že se zdražilo něco jiného. Prvotní viník se pak těžko hledá. Mezi všeobecně nejrozšířenější příčiny zdražování produktů patří změny sazeb daně z přidané hodnoty, tedy DPH, či spotřební daně, vzestup cen energií či pohonných hmot, růst cen primárních surovin.

Změna sazby daně

Jednou z příčin zdražování produktů je vzestup sazby daně z přidané hodnoty či spotřební daně. Jelikož je touto daní fakticky zatížen zákazník, při růstu sazby se zboží zdražuje. Pouze některé společnosti ponechávají původní ceny s tím, že DPH odvedou z vlastních zisků.

Obecně platné ekonomické principy

I v běžném životě se setkáváme se základními ekonomickými principy. V oblasti tvorby cen, a tedy i zdražování, hraje významnou roli výše nabídky a poptávky. Jestliže se sníží nabídka, tedy klesne množství nabízeného zboží, roste cena. Představit si to můžeme například u úrody ovoce, která je jeden rok velmi špatná v důsledku nepříznivého počasí. Pokud bude úrody méně, bude se prodávat za vyšší ceny. Efektu zdražování se dočkáme i v případě, že vzroste poptávka po zboží. Jestliže budou zákazníci ochotnější kupovat určitý produkt, je velká pravděpodobnost, že bude produkt zdražen. O to spíše v okamžiku, kdy bude nabízené množství menší než ochota zákazníků nakupovat.

Změna dostupnosti primárních zdrojů

Omezení dostupnosti primárních zdrojů pro koncového zákazníka znamená téměř vždy zdražování. Produkt je totiž z těchto zdrojů vyráběn, zákonitě se tedy do jeho hodnoty promítne i dražší surovina. Její cena vzrostla právě díky základním ekonomickým zákonitostem. Zde bychom mohli uvést jako příklad nedostatečnou úrodu plodin. V okamžiku, kdy je k dispozici nižší množství plodin, třeba v důsledku přírodních živlů, stává se tato úroda dražší. Všechny produkty z ní vyrobené budou znamenat vyšší náklady, vyšší cenu.

Stávky mohou být také nebezpečné

Stávky mohou ceny produktů ovlivnit mnoha způsoby. Například stávky v oblasti letecké dopravy, kterých v poslední době přibývá, mohou vyvolat vyšší ceny letenek. Jedná se o systém provázaností jednotlivých faktorů. Kupříkladu řada víkendových cestovatelů či výletníků zvyklých vyjet „na vlastní pěst“ už nebude kupovat letenky s rizikem, letecké společnosti budou stahovat spoje, ceny budou globálně stoupat. To je pouze jedna z pomyslných linií vedoucí od stávky ke dražším letenkám.

Článek Zdražování - stojí za ním stávky i přírodní katastrofy byl publikován 4. září 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...