Český důchodový systém
Že náš důchodový systém potřebuje reformu jako sůl, není třeba opakovat. Jaký ale ten náš systém vůbec je, jak funguje, v čem že je špatný? Čtěte dále…
Pilíře českého důchodového systému
Český důchodový systém sestává ze dvou částí, chceme-li, můžeme je označit za dva pilíře. Ten první je tvořen povinnými dávkami, které známe zejména jako pojistné. Druhý pilíř je doplňkový a především dobrovolný, je tvořen penzijním připojištěním, spadá sem také životní pojištění.
Z prvního pilíře jsou pak financovány důchody, a to jak starobní, tak invalidní a pozůstalostní.
Český důchodový systém zachovává celou řadu principů, mezi které patří například sociální solidarita.
Kde se stala chyba?
Sám důchodový systém prochází neustálými změnami už od svého vzniku, tedy od 90. let 20. století. Dosud provedené změny však na vyřešení situace nestačí, stejně jako fakt, že jsou do systému zapojeny všechny ekonomicky aktivní osoby. Je to prostě málo. Dalším problémem je samozřejmě růst výdajů spojených s „bytím“
Na jedné straně zde máme demografický vývoj, který mluví jasně – populace stárne, poživatelů důchodu přibývá, ekonomicky aktivní obyvatelstvo nemůže odvést dostatečný objem prostředků. Tento trend navíc nabírá na síle a je zcela jasné, že o udržitelnosti zde nemůže být ani řeč.
Jak to vypadá v zahraničí?
Do jisté míry bychom se naši zákonodárci a reformátoři měli inspirovat u jiných zemí a jejich důchodových politik. Země, kde tento systém dobře funguje, se mohou pochlubit vysokou životní úrovní lidí v důchodovém věku. Ti jsou obvykle dostatečně zabezpečeni a životní úroveň jim s přechodem do důchodu určitě neklesá.
Co je tedy řešením?
Pokud se blíže podíváme na dobře fungující důchodové systémy ve světě, zjistíme, že jsou tvořeny ne dvěma, ale hned třemi pilíři. Význam prvního pilíře navíc klesá, vzhledem k jeho specifikům je to logické. Na významu nabývá zejména ten třetí.
Tři pilíře jsou nutností
Třípilířový důchodový systém se ukázal jako nejvhodnější řešení. Spočívá v následujících třech pilířích: sociální pojištění, penzijní připojištění a individuální připojištění včetně spoření.
Penzijní připojištění je charakteristické kolektivitou. Je organizováno většinou v rámci celého podniku nebo jiného uskupení osob. Je dobrovolné. Podívejte se na srovnání penzijního připojištění a vyberte si to, které pro vás bude nejvýhodnější.
Nejdůležitější je třetí pilíř, který klade důraz na osobní zodpovědnost. Díky tomu, že se ve tříripířovém systému odvádí méně na povinném pojistném, mají jednotlivci ponecháno více prostředků pro vlastní naložení s nimi. Je tedy pak na zodpovědnosti každého, jak s financemi naloží a zda je využije pro zajištění své budoucnosti.
Článek Český důchodový systém byl publikován 6. června 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Důchody – starobní a invalidní důchod 07.01.2011 00.00
- Blíží se váš nástup do důchodu? Jak ho vyřídit? 23.11.2015 00.00
- Důchod - kdy na něho máte nárok a kdy můžete odejít do předčasného? 26.07.2017 22.15
- Co je předdůchod a jaké jsou jeho výhody? 06.02.2015 23.30
- České důchody jsou mezi nejlepšími na světě 27.04.2015 00.00
Top 10
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Založení evroské akciové společnosti
- Blumingo.trade: Šance pro každého, kdo chce investovat
- Co když si chci půjčit na Slovensku?
- Potřebujete si půjčit ihned a banka vám nepůjčí?
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Nebankovní půjčky? I pro nezaměstnané!
- Jak si nechat založit společnost na klíč?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Srovnání spořících účtů
Tagy
pojištění důchod crm Pojištění domácnosti euro půjčka půjčky Investiční zlato banky investice