Daňové ráje – jak je poznáme?

Tagy:  offshore, daňový ráj, daně, zdanění

Daňové ráje – jak je poznáme?

Daňový ráj je pojem, který lze jen těžko stoprocentně definovat. To mu však neubírá na zajímavosti.

Znaky daňových rájů

Jak již sám název napovídá, daňové ráje lákají na zvýhodnění v daňové oblasti, především v oblasti daně z příjmu. Může se jednat o nízké daňové zatížení či naprostou absenci daně z příjmu.

Dalším a jistě velmi zajímavým znakem daňových rájů je vysoká míra anonymity. Zajímavé je to především ve chvíli, kdy zahraniční úřady nemají nárok na absolutně žádné informace o podnikatelském subjektu.

Podle čeho pozná daňový ráj laik?

I nepodnikatele jistě zajímá, jak takový daňový ráj pozná. Jednotlivých poznávacích znamení je celá řada. V daňovém ráji je vysoký počet registrovaných společností, někdy jich může být dokonce více než obyvatel. Ještě patrnější je ale nepřiměřeně vysoká koncentrace bankovních ústavů.

Offshore

S pojmem offshore se setkáváme u společností, které využívají možností daňových rájů. Na území daňového ráje založí sídlo společnosti, skutečné místo činnosti je však někde jinde. Tyto společnosti pouze požívají výhod plynoucích z legislativy daného daňového ráje.

Využití lákadla daňového ráje však něco stojí a rozhodně se nevyplatí drobným podnikatelům. Je třeba počítat s náklady. Každý podnikatel musí především zaplatit poradcům, kteří mu pomohou s přesunem do daňového ráje a vším, co s tím souvisí.

Proč jsou tak kritizovány?

Mnoho zemí i mezinárodních organizací bojuje s daňovými ráji. Na jednu stranu se jim nelze divit. Mnoho společností přiznává své ohromné zisky v daňových rájích a ostatní ekonomiky na tom výrazně tratí díky nulovým daňovým odvodům. Význam to má i pro bankovní sektor, jelikož jsou finanční prostředky ukládány v bankách sídlících v daňových rájích.

Kde daňové ráje najdeme?

Asi každý si s pojmem „daňový ráj“ vybaví Seychely či Bahamy. To jsou ale jen dva možná nejznámější příklady. Za daňovými ráji vůbec nemusíme chodit tak daleko, stačí se podívat za několikero kopců a řek. Mezi ty nejbližší patří Lichtenštejnsko, Monako, San Marino, Andorra či Gibraltar.

Článek Daňové ráje – jak je poznáme? byl publikován 23. února 2010 v 21.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...