Hypoteční zástavní listy na našem trhu

Tagy:  hypoteční zástavní listy, hzl, hypotéky, obligace, dluhopisy, investice, výnos

Hypoteční zástavní listy na našem trhu

Hypotéky patří mezi hojně rozšířené produkty na našem trhu. Jsou jedním z nejlepších způsobů financování bydlení. Banky je i přes vzniklou krizi hodnotí jako relativně spolehlivou formu půjčení peněz.

Princip financování hypoték

Banka půjčuje klientovi finanční prostředky, za to požaduje ručení majetkem klienta. Jelikož se obvykle jedná o prostředky určené k financování bydlení, jsou půjčované částky relativně vysoké, obvykle v řádech staticíců až milionů.

Peníze, které banka klientovi půjčí, musí nejprve sama získat. Právě k získání těchto prostředků často slouží tzv. hypoteční zástavní listy.

Hypoteční zástavní listy

Hypoteční zástavní list je dlužný cenný papír, cizím slovem označovaný jako obligace. Je vydáván příslušnou bankou, celý proces odpovídá standardním postupům emitování cenných papírů.

Hypoteční zástavní listy jsou z minimálně 90 procent určeny k financování hypotečních úvěrů. Zbylých až 10 procent může banka využít pro jiné aktivity v souladu s dalšími podmínkami. Tato omezení pro nakládání s takto získanými prostředky nařizuje zákon. Celý tento proces kontroluje Česká národní banka.

Skutečnost, že jsou úvěry zajištěny zástavním právem k nemovitosti, dává jistotu majitelům zástavních hypotečních listů. Tyto cenné papíry jsou, a to včetně výnosů, totiž kryty nemovitým majetkem. Pokud tedy nedojde k extrémní, nestandardní situaci, jsou prostředky investované do těchto cenných papírů poměrně dobře jištěné.

Hypoteční zástavní listy, investiční příležitost

Hypoteční zástavní listy jsou dobrou možností, jak investovat volné finanční prostředky. Jsou vhodné i pro drobné, méně zkušené investory. Zakoupit lze tyto obligace prostřednictvím různých makléřských společností.

Emise hypotečních zástavních listů

Hypoteční zástavní listy jsou emitovány často v poměrně krátkých intervalech. Informace o jednotlivých emisích nalezneme přímo u jednotlivých bank či na stránkách věnujících se tomuto typu dluhopisů. U každé emise jsou pak uvedeny podrobnosti jako datum emise obligace, její splatnost, objem emise roční úrok, datum vyplacení úroku a další užitečné informace.

Článek Hypoteční zástavní listy na našem trhu byl publikován 20. ledna 2010 v 15.00 v rubrice Investice. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...