Nostrifikace vzdělání, k čemu slouží a jak si ji obstarat
Nostrifikace vzdělání je úřední úkon, který je pro cizince poměrně důležitý. O co se jedná a jakým způsobem nostrifikace probíhá?
K čemu slouží nostrifikace vzdělání
Obecně slouží nostrifikace k tzv. uznání vzdělání. Získané vzdělání je pak považováno za rovnocenné s tím, které by žadatel získal u nás.
Například v případě nostrifikace diplomu z Ukrajiny má zájemce potvrzeno plnohodnotné vysokoškolské vzdělání. Tato kvalifikace se pak projeví i na možnostech pracovního uplatnění v zaměstnání i podnikání. Nostrifikovat lze nejen vysokoškolský diplom, ale i vysvědčení, tedy vzdělání na nižším stupni. To bývá využíváno nejen pro pracovní uplatnění, ale právě i pro možnost se v České republice dále vzdělávat na vysoké škole.
Kdo a jak nostrifikuje základní, středoškolské nebo vyšší odborné vzdělání
Nostrifikovat lze vyšší odborné vzdělání, středoškolské vzdělání i vzdělání ze ZŠ. V praxi je běžnější především uznávání vzdělávání na střední nebo vyšší odborné škole.
Žadatel musí v takovém případě předložit žádost společně s povinnými přílohami (dle školského zákona) následující dokumenty:
- originál nebo úředně ověřená kopie vysvědčení (diplomu) o dosažení příslušného stupně vzdělání v zahraničí, opatřená ověřeným překladem do jazyka českého
- doklad o obsahu a rozsahu vzdělávání absolvovaného v zahraniční škole v daném oboru (studijního plánu), opatřený ověřeným překladem do jazyka českého
- doklad o skutečnosti, že škola je uznána státem, podle jehož právního řádu bylo zahraniční vysvědčení vydáno, za součást jeho vzdělávací soustavy, pokud ze zahraničního vysvědčení tato skutečnost nevyplývá
- Žádost je zatížena poplatkem ve výši 1 000 Kč. Nostrifikace v případě vysvědčení spadá do působnosti krajských úřadů, případně ministerstva školství, pakliže se jedná o školu, která využívá vzdělávací program uskutečňovaný na základě dohody s tímto ministerstvem.
Jak zařídit nostrifikaci diplomu
Nostrifikace diplomu ze zahraničí je oproti tomu v kompetenci přímo konkrétní vysoké školy. Ve zvláštních případech může nostrifikace vzdělání spadat rovněž do působnosti ministerstva školství, dále ministerstva vnitra nebo ministerstva obrany.
Žádost žadatele musí být písemná a vždy musí dle ministerstva školství obsahovat:
- originál nebo úředně ověřenou kopie zahraniční vysokoškolské kvalifikace – to znamená diplomu nebo jinak nazvaného obdobného oficiálního dokladu o ukončení studia
- originál nebo úředně ověřená kopie dodatku k diplomu s informací o obsahu a rozsahu vzdělání (tzv. „Diploma Supplement“, „Příloha k diplomu“, „Transcript of Academic records“ apod.)
- originál nebo úředně ověřená kopie písemné plné moci v případě, že je žadatel v řízení zastoupen jím zvoleným zmocněncem
- úředně ověřená kopie dokladu o změně jména nebo příjmení (např. oddací list), pokud je zahraniční diplom nebo dodatek k diplomu vydán s uvedením jiného jména nebo příjmení, než je jméno a příjmení žadatele
Žadatel hradí vždy správní poplatek ve výši 3 000 Kč. Více informací i možnost pomoci s vyřízením najdete na stránkách agentury IRS Czech.
Článek Nostrifikace vzdělání, k čemu slouží a jak si ji obstarat byl publikován 22. června 2022 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Petra Havlíková. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Je vzdělání investicí? 28.05.2010 00.00
- Zavedení školného přinese nové produkty na trh s finančními produkty 04.08.2010 00.00
- Školné: dobrý nápad, nebo krok vedle? 22.06.2010 00.00
- Titul MBA znamená lepší pracovní uplatnění i plat 08.07.2014 15.30
- Založení živnosti 15.02.2009 11.21
Top 10
- Váš starý gauč může být zase hezký. Stačí mít správné čalounické potřeby a látku
- Co když si chci půjčit na Slovensku?
- Nebankovní půjčky? I pro nezaměstnané!
- Jak si nechat založit společnost na klíč?
- Zákon o odpadech se týká všech
- Potřebujete si půjčit ihned a banka vám nepůjčí?
- Založení evroské akciové společnosti
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Nebankovní půjčky - na co si dát pozor
- Investice do zlata jsou osvobozeny od některých daní. Víte, které to jsou?
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění