Zavedení školného přinese nové produkty na trh s finančními produkty

Tagy:  školné, studium, životní náklady, půjčka, spoření, grant, financování vzdělání, podpora

Zavedení školného přinese nové produkty na trh s finančními produkty

Školné je již na spadnutí. Nejen studenty, současné i budoucí, trápí otázka, kde na školné a život studenta obecně vezmou. To by snad alespoň částečně měly řešit produkty, které přinese trh.

Zavedení školného nemůže stát samo o sobě

Zavedení školného na vysokých školách je krok, který v žádném případě nemůže být realizován bez ohledu na situaci studentů či jejich rodin. Již dnes je život vysokoškoláka finančně náročný, buď ho musí celkově financovat rodina či si na své náklady vydělá. Školné bude další položkou jeho rozpočtu.

Z důvodu zvednutí nákladů v souvislosti se školným musí být zaveden systém podpor, stejně jako je tomu v ostatních zemích, kde studenti za studium platí. V některých zemích dostávají studenti příspěvky na bydlení, prospěchová stipendia, sociální stipendia nebo mají zajištěné placené stáže. V jiných zemích student sice platí, za to má ale k dispozici špičkově vybavené knihovny, studia a posilovny 24 hodin denně, takže ušetří jinde.

U nás bude situace prozatím řešena novými finančními produkty. Jejich existence je již jistá, otázkou je pouze jejich konkrétní podoba.

Dva typy produktů

Na trhu by se měly objevit dvě skupiny produktů. Jedny by měly sice ulevit rodinnému rozpočtu, nositeli břemena by však stále zůstávali rodiče, ti by totiž nadále financovali studium svých potomků. Druhá skupina produktů by přesunula břemeno na samotné studenty.

Spoření na studium

Jedním z produktů, který by měl situaci řešit, je spoření na studium. Bude fungovat obdobně jako dobře známé stavební spoření. Toto spoření by mohli rodiče založit ihned po narození dítěte a začít spořit na jeho studia.

Půjčky pro studující

Další skupinou produktů by měly být půjčky pro mladé studující lidi. Ti by měli mít možnost získat půjčku, která by sloužila k hrazení životních nákladů a nákladů na studium jako takové. Aktuální výše půjčky je stanovena až na 54 tisíc korun ročně.

Zde je velkým otazníkem, kdo by pro studenty finance uvolnil. Půjčky by totiž měly být bezúročné či s velmi nízkým úročením. Otázkou je pak, kdo peníze studentům k dispozici dá, jelikož by se mělo jednat o neziskovou záležitost. Banky pravděpodobně zájem mít nebudou, stát v rozpočtu volné finance nemá.

Již fungující studentské produkty

Na trhu je již řada produktů určených studentům. Nejsou však určeny k řešení běžných situací, jsou totiž poměrně drahé.

Článek Zavedení školného přinese nové produkty na trh s finančními produkty byl publikován 4. srpna 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...