Nacházíte se: Úvodní stránka > Ostatní > Ujistěte se, že na vás podvodníci nevyzrají!
Bohužel v poslední době stoupl počet pokusů o zneužití platební karty či získání přístupů do internetového bankovnictví. Když však budete obezřetní, ochráníte své peníze bez jakýchkoliv obtíží. Pojďte se podívat, na co byste si měli dát pozor.
Triků, které podvodníci používají je bezpočet. Některé jsou nové a některé se neustále do kola opakují. Jistě jste se potkali s podvodnými e-maily, kde vás podvodníci jménem banky žádají o vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. To však banky prostřednictvím e-mailu nikdy nedělají.
Někdy také posílají SMS zprávy, kde můžete najít odkaz, na který byste podle textu zprávy měli kliknout. To ovšem v žádném případě nedělejte. Na takovou zprávu vůbec nereagujte, raději ji smažte a případně informujte o takové zprávě svou banku.
Podvodníci často vystupují jako technická podpora známých firem, jménem banky nebo jako bezpečnostní služba banky. Zvednete telefon a z něj se ozve příjemný hlas: „Dobrý den, jsem členem technické podpory …,“ pak zadrmolí jméno a dodá, že pracuje pro společnost Microsoft nebo Amazon. Jenomže ve skutečnosti jde o podvodníka, který vám chce vysát z účtu peníze.
Obdobně jako u e-mailů, kterým se říká phishing, i v tomto případě podvodný telefonát poznáte podle toho, že banky ani velké společnosti nikdy po svých klientech nechtějí bezpečnostní údaje ani ke kartě, ani k internetovému bankovnictví.
Pokud se jedná o zahraniční společnosti, zloději většinou mluví lámanou češtinou, ale anglicky mluví skvěle a říkají vám, co máte dělat. Nejdřív vám řeknou, že máte zavirovaný počítač, a nabídnou vám pomoc. Pak vás požádají, abyste si do počítače nainstalovali antivirový program, který vás má viru zbavit. Jenže to není antivir, ale program, přes který bude podvodník váš počítač ovládat na dálku.
Za odvedenou práci navíc žádají platbu, i to vám „usnadní“, přesvědčí vás, abyste se přihlásili do internetového bankovnictví, a platbu si potom zadá sám. Na vás už je „jen“ to, abyste ji potvrdili.
Možná se divíte, kam až jsou podvodníci schopní zajít. Bránit se jim však můžete velmi účinně. Když vám zavolá někdo, koho neznáte, zachovejte chladnou hlavu. Vnímejte, co po vás chce a do čeho vás nutí. Chovejte se stejně, jako kdyby vám zazvonil někdo cizí u dveří. Cizince u dveří také hned nepozvete k sobě domů.
Pokaždé, když zvedáte hovor z neznámého čísla, během kterého vám nabízí nějakou službu, zkuste zbystřit a nebojte se nabídku případně rovnou odmítnout.
Pamatujte si, že žádná z firem, které nabízí antivirové programy, vás po telefonu nikdy neosloví. Pokud ano, pak po vás nikdy nebude chtít vzdálené připojení a určitě ne na základě vyskakovacího okna o viru v PC.
Kromě toho vás žádná důvěryhodná společnost nikdy nebude nabádat, abyste se přihlásili do internetového bankovnictví.
Vaše peníze ochráníte jedině v případě, že si budete hlídat, kdo má k vašim citlivým údajům přístup. Nikdy je nikomu nesdělujte ani po telefonu, po e-mailu ani osobně. Pokud se vám stane, že se stane, že vaše sociální sítě napadne vir, změňte všechna hesla a přístupové údaje.
Hledáte vhodné řešení pro zpracování mezd? Doporučujeme využívat nejrozšířenější mzdový software v České a Slovenské republice od Vemy.
DomaciFinance.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.