Rozhodné právo ve smlouvách – pozor na něj
Rozhodné právo se stává čím dál aktuálnější záležitostí. Díky nárůstu mezinárodního obchodu a různých mezinárodních kontaktů se s tímto pojmem setkávají i lidé, kteří právní záležitosti dříve vůbec řešit nemuseli.
Co je rozhodné právo?
Rozhodné právo je jednoduše to právo, dle kterého se řídí daná smlouva. Toto zvolené právo bude použito i v případě řešení jakýchkoliv problémů plynoucích ze smlouvy.
K čemu je rozhodné právo?
Zvolení rozhodného práva má zejména vyjasnit situaci a zjednodušit případné řešení sporů plynoucích ze smluvního vztahu. Pokud by nebylo určeno, každá ze smluvních stran by tíhla k řešení sporů dle jejího národního práva. Často jsou však jednotlivé právní systémy značně odlišné. To dobře ilustruje třeba příklad českého a obecně amerického právního systému.
Jediný problém vyvstávající z volby rozhodného práva je ten, že jedna strana může být neobeznámena s právními normami cizího státu. V případě třeba blízkovýchodních států může být volba jejich práva značně riskantní. Strany si však mohou zvolit i zcela jiné národní právo.
Rozhodné právo v praxi
Dle zatím napsaného se může zdát, že běžný občan bez mezinárodních podnikatelských aktivit se s aplikací rozhodného práva nemůže setkat. Bohužel, může a děje se tomu prakticky denně. Nejlepším příkladem toho je například software. Mezi poskytovatelem licence, tedy výrobcem, a nabyvatelem licence, tedy uživatelem, totiž vzniká smluvní vztah. Americké softwarové společnosti si tak často stanovují jako rozhodné právo právo vlastního státu. To, že toto právo přijímáme jako rozhodné, stvrzujeme různými způsoby. Často při instalaci potvrzujeme souhlas s podmínkami použití, mezi kterými je právě i určení rozhodného práva. Jindy se může stát, že souhlas projevíme už i pouze používáním produktu. Pro běžného uživatele z tohoto kroku neplynou žádná rizika. Problém však nastává v momentě, kdy se třeba uživatel rozhodne software kopírovat a distribuovat. Tímto porušuje smlouvu a v případě vzniklého sporu by se případ řešil v souladu s daným právem.
Neurčení rozhodného práva
V mnoha případech se na zvolení rozhodného práva stále ještě zapomíná. Pokud není rozhodné právo zvoleno, postupuje se dle tzv. kolizních norem. Kolizní normy jsou součástí národního práva a neupravují konkrétní práva a povinnosti, nýbrž volbu práva, které se bude aplikovat. Volba konkrétního národního práva je prováděna díky tzv. hraničnímu ukazateli. Hraničním ukazatelem je například místo bydliště či sídla účastníka.
Článek Rozhodné právo ve smlouvách – pozor na něj byl publikován 22. května 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Rodiče mají právo na částečný úvazek 12.01.2015 00.00
- Zástavní právo – co bychom o něm měli vědět 25.05.2011 00.00
- Právnická a ekonomická literatura, základ knihovničky 06.05.2011 09.00
- Právnická a ekonomická literatura pro profesionály i laiky 06.01.2011 00.00
- Krácení dovolené pro nemoc 21.03.2011 00.00
Top 10
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Založení evroské akciové společnosti
- Blumingo.trade: Šance pro každého, kdo chce investovat
- Co když si chci půjčit na Slovensku?
- Potřebujete si půjčit ihned a banka vám nepůjčí?
- Rozdíl mezi pojišťovacím makléřem a pojišťovacím agentem
- Nebankovní půjčky? I pro nezaměstnané!
- Jak si nechat založit společnost na klíč?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Srovnání spořících účtů
Tagy
pojištění důchod crm Pojištění domácnosti euro půjčka půjčky Investiční zlato banky investice